avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate Costel_X

Activitate Costel_X

Fac acest demers, fiind vorba de aspecte la limita care tin de interpretare.
Am gasit o masina oprita in fata barierei de intrare in parcarea de resedinta sub semnul de oprire interzisa. Ne avand loc sa trec, am dat amandoi inapoi si se pare ca ne-am atins, eu dreapta celalalt stanga spate. Ne-am uitat amandoi la masini si la lumina stradala nu am observat la nici una vreo urma de atingere. Blocand accesul, eu am intrat in parcare si celalat a plecat, fara a face schimb de nr.tel.
Celalalt m-a reclamat a II-zi la Politie, am primit instiintare prin posta, apoi am mers amandoi la Politie, la mine s-a observat ceva superficial pe bandou spoiler spate, dar asa ceva mai am si spate si fata, iar la cealalta masina ceva poate mai vizibil.
S-a adus inregistrare video, s-a vazut ca am dat amandoi inapoi si s-a dat culpa comuna cu amenda de 170 lei la fiecare. In plus, eu am mai primit inca 170 lei si suspendarea permisului pe 30 zile pentru ca nu am declarat incidentul la Politie.
Desi se vede pe video ca era oprit in fata barierei sub semnul de oprire interzisa si a dat daclaratii false, trecand la avarii si tripla spate, paremi-se si aripa, pe care Politia nu le-a luat in considerare, celalalt sofer nu a fost sactionat pentru asa ceva.
Intrebari:
1. Exista vreo exceptie pentru oprirea voluntara in conditiile aratate mai sus?
2. Penru a se considera oprire, trebuie oprit si motorul? (Eu cred ca nu).
3. Se poate considera ca am refuzat rezolvarea amiabila, ba chiar ca am fugit de la locul accidentului, cum am fost acuzat?
4. Am vreo sansa daca contest procesul-verbal de suspendare a permisului?
5. Mi se pare mie, sau Politia nu a folosit aceeasi masura pentru amandoi?
Stiu ca nu se pot da solutii certe, dar sper macar in unele pareri mai competente.
Multumesc!
Costel_X