avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate Inculpatul

Activitate Inculpatul

Răspuns la discuția Cazier
Va multumesc pentru raspunsul acordat in legatura cu care, pot sa va spun ca, partea cu necontopirea si cu ce ar fi trebuit sa stiu, o stiam. :sorry:

Asa cum spuneam, termenul de incercare/proba de 5 ani a trecut si este adevarat ca in acel termen mi s-a intocmit un dosar penal, dar cat timp cauza se afla pe rolul unei instante, din cate stiu, sunt considerat nevinovat. :innocent:

Doar in cazul in care, la sfarsitul procesului as fi gasit vinovat de savarsirea unei infractiuni, si condamnat, s-ar putea vorbi despre executarea pedepsei suspendate.:rolleyes:

Nelamurirea mea este urmatoarea, in cazier nu ar trebui sa figureze ca ma aflu in calitate de inculpat intr-un proces penal? :foottap:

Este firesc sa contina cazierul o pedeapsa care chiar daca era cu suspendare, dar am executat-o deja de un an mergand lunar la serviciul de probatiune? :foottap:

Va multumesc si va doresc o duminica perfecta! :flowersblue:


Discuție Cazier
Buna seara!

Rog comunitatea forumului avocatnet, sa ma sprijine sa aflu raspunsuri cu privire la situatia descrisa in cele ce urmeaza, si anume;

In anul 2007 am fost condamnat pentru consum de substante interzise la 1 an si 8 luni cu suspendare si 5 ani de prezentare la serviciul de probatiune.

A trecut acest termen de 5 ani de incercare insa, pe la mijlocul termenului am facut o alta boacana #-o , tocmai era perioada flower power cu asa zisele plante etnobotanice si profitand de oportunitatea ivita pe piata, am avut activitati comerciale cu asemenea tipuri de produse. X-(

In anul 2012, mi s-a intocmit un dosar penal X-( in care, am calitatea de inculpat si in prezent, cauza se afla pe rolul unei instante de apel.

In luna martie 2013, mi s-a terminat termenul de proba si la biroul unde ma prezentam, am fost informat ca din cazier mi se va sterge automat condamnarea de 1 an si 8 luni cu suspendare, respectiv cei 5 ani de dat cu subsemnatul la serviciul de probatiune.

Apoi, m-am dus la serviciul care emite cazierele si surpriza, in cazier a ramas mentionata condamnarea, spunandumi-se ca, nu va disparea atata timp cat am pe rolul instantelor de judecata noul proces.

Intrebarea mea ar fi: este normal sa fie mentionata in cazier condamnarea chiar daca mi-am ispasit pedeapsa? :foottap:

Eu vreau de atunci sa ma tot angajez si cu cazierul patat am fost deja de doua ori refuzat si ma intreb, daca procesul tine sa zicem inca 2 ani, in totata aceasta perioada eu nu voi reusi sa ma angajez, avand inscris in cazier o condamnare care, in mod firesc trebuia sa nu apara? :confused:

Va multumesc!