avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate cucs61

Activitate cucs61

Buna ziua

Am o problema mai putin obisnuita. Sunt angajat si sunt instrumentist ( cu licenta) la trompeta. Am un coleg care canta la acelasi instrument cu mine, numai ca are un salariu mai mare cu 450 lei decat mine. Eu cand am aflat, am refuzat sa mai cant trompeta 1 ( adica ceea ce e mai greu dintr-un concert sau spectacol,) considerand ca al meu coleg fiind platit mai bine trebuie sa faca acest lucru. Conducerea ma obliga si ma ameninta sa cant cu banii pe care -i primesc. Colegul in cauza nu face fata sa cante si este prieten cu conducerea. Unde trebuie sa ma adreses ca sa-mi caut drepturile privind aceasta situatie/
Sunt angajat la o institutie bugetara si intre timp am iesit si la pensie in 2012 cu o pensie de 1263 desi am 53 de ani, dar sunt artist instrumentist (trompeta) si am beneficiat de grupa 1 . Acum sunt in continuare angajat la institutie, dar noua conducere ma obliga, verbal bineinteles, sa i-mi dau demisia si sa devin colaborator pe o perioada determinata de un an.
Vreau sa stiu, daca ,legal au dreptul sa faca acest lucru.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Desfacerea contractului de munca
In data de 03.05.2006, art 12, desfacut la 03 07 2006, art 56
Buna ziua,
Acum catva ani o ruda de-a mea a dat concurs pe un post de referent, in urma caruia a fostfost angajata cu salariul maxim pt acel post. Deci a luat concursul cu un calificativ maxim. Intre timp in cadrul srviciului, ruda mea a refuzat sa participe la anumite ilegalitati pe care le facea conducerea acelei institutii si in concluzie i s-a desfacut contractul de munca dupa cateva luni, pe motiv ca a fost angajata de proba.
Mentionez ca persoana respectiva avea experienta in domeniul respectiv de peste 20 ani si e vorba de4 o institutie bugetara.
Mai poate da acum in judecata institutia pentru aceasta nedreptate?
Multumesc anticipat.
Sunt angajat intr-o institutie bugetara de cultura cu contract pe perioada nedeterminata. In acelasi timp sunt si pensionar din 2012. Am dreptul sa-mi profesez in continuare meseria in aceasta institutie avand in vedere ca nu mai sunt si alti solicitanti pentru ocuparea postului?