avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate ioan-lucian

Activitate ioan-lucian

Sotia mea a fost implicata intr-un eveniment rutier pe raza unei localitati,in data de 31.12.2013 ,speta fiind astfel:aceasta a parcat autoturismul pe marginea unui drum public,intr-o parcare amenajata ,iar cand a vrut sa coboare din autoturism a deschis portiera stanga fata si o biciclista a intrat cu bicicleta in portiera ,in urma impactului cu usa autoturismului biciclista a avut vatamari corporale,acesteia fiindu-i acordate primele ingrijiri medicale la spitalul municipal pe raza careia s-a produs evenimentul rutier,dupa care la cateva ore,in aceeasi zi victima a fost transportata la un alt spital judetean unde a fost operata si a fost spitalizata 10 zile.
In data de 14.02.2014 am primit prin posta o adresa de la spitalul municipal in care victima a stat cateva ore ,iar din adresa rezulta ca sotia mea trebuie sa plateasca intr-un cont o anumita suma care reprezinta cheltuieli de spitalizare cu victima,iar daca nu plateste o va actiona in instanta.
Avem polita RCA pt.autoturism -se poate face despagubirea cu spitalizarea in baza acesteia?------Ce ar trebui sa facem daca se poate?
Daca primim vreo adresa si de la al doilea spital judetean unde a stat victima 10 zile se poate face despagubirea tot cu aceeasi polita rca ?
Va multumim