avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate irig

Activitate irig

Răspuns la discuția Fond de rulment
E foarte clar ! Multumesc frumos pentru raspuns !
Discuție Fond de rulment
Buna ziua,
Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi spune parerea Dvs cu privire la urmatorul aspect : se pot pune penalitati la intretinere atat timp cat fondul de rulment exista, si in valoare de aproape 10 ori intretinerea lunara ? Mentionez ca eu domiciliez in strainatate si fac virament cam la 6 luni in contul asociatiei. Anul trecut in luna augut cand am fost acasa, m-am trezit cu penalitate la intretinere, iar in momentul in care am cerut explicatii (de ce penalitate atat timp cat am un fond de rulment disponibil si la "cheremul" asociatiei - pentru ca nu stiu unde si cum se cheltuie), mi s-a raspuns ca s-a hotarat ca pentru cei care au depasit suma de 500 lei sa se perceapa penalitati. Multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc succes !!!
Multumesc pentru raspunsuri. Nu am facut nici atunci si nici pana acum mentiunea pe virament (western union)....asa este nu stiu sa ma apar sau prebentiv sa zicem. Procentul este mentionat pentru ambii si probleme cu copilul vis-a-vis de ingrijire au fost, dar s-au remediat de cate ori am fost eu in tara si am reglat punandu-i in vedere sa nu se repete. Deci in concluzie platile facute pot fi considerate cadou de instantele noastre ? Incurajant....multumesc si mult succes !
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa inteleg cum pot plati pensia alimentara. Sunt divortat din 2012 nov si in urma hotararii s-a stabilit sa platesc pensie alimentara din momentul introducerii cererii de divort., desi am facut dovada platitlor semnificative lunar pana la momentul pronuntarii divortului (eu fiind plecat in strainatate). Cuantumul este de 25%, deci eu am platit o suma rotunda lunar, stabilita cu fosta sotie, reprezentant suma din luna curenta si partial din "datorie". Evident ca pe parcurs apar sicane din partea cealalta gen pot trimite la data X, luna viit la data Y etc. Am rediscutat si am stabilit o data fixa. As vrea sa stiu daca platile facute sunt luate in calcul asa cum am stabilit pensie lunara + partial datorie, sau ma pot trezi cu surpriza ca sunt cadou sa mai stiu eu ce, asa cum s-a intamplat cu platile facute in perioada dintre cererea de divort si pronuntarea acestuia. Custodia este in comun si deasemenea stiu ca si mama trebuie sa contribuie in acelasi procent, as putea solicita dovada contributiei ? Multumesc anticipat si cer scuze pentru repetitii !!!