avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate MONICAMoisescu

Activitate MONICAMoisescu

Buna ziua. Sunt medic angajat si detin o firma cu urmatoarele coduri CAEN: 8690 - activitate principala si 8621, 8622 - alte activitati. Astazi am fost invitata la Colegiul Medicilor pentru precizari privind activitatea firmei, in vederea autorizarii. Firma se ocupa cu intermedierea, facand oferte pentru servicii medicale catre firmele-client, servicii efectuate in clinici subcontractoare. De asemenea, firma este reprezentantul in teritoriu al unor clinici din Bucuresti (pentru care desfasor activitati de Medical Advisor - cursuri, prelegeri cu un continut medical, sfaturi medicale, prezentare de noi tipuri de abonamente, etc., fara a face consultatii medicale propriu-zise). Mentionez ca, desi am sediul social al firmei in cadrul unei clinici-subcontractoare, activitatea mea se desfasoara cel mai mult prin telefon si la sediul firmelor. Am o persoana angajata ca reprezentant medical, desi nu are studii de specialitate. La Colegiu am spus ca intr-un fel, activitatea firmei mele poate fi asemanata cu cea a unui reprezentant medical pentru companiile farmaceutice, ocazie cu care cineva a sarit in sus, spunand ca nu am voie, pentru ca sunt angajata ca medic. I-am spus ca nu eu fac asta, ci firma. Persoana a fost foarte vehementa si vadit ostila, asa ca nu pot fi sigura ca ce mi-a spus e adevarat. As avea nevoie de informatii in plus referitoare la codurile CAEN ale firmei (daca sunt corecte pentru ceea ce fac, cele secundare fiindu-mi sugerate de persoana care m-a ajutat cu actele, "ca nu se stie, poate va extindeti") si daca ceea ce fac e legal sau ar trebui incadrat altfel CAEN. Precizez faptul ca in calitate de medic nu am voie sa am firma cu alt domeniu de activitate, decat poate daca renunt la a profesa definitiv, astfel incat sa nu ma mai intereseze avizul Colegiului. Cred. Va multumesc!