avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrudavid

Activitate alexandrudavid

Qubik a scris:

Daca e fractura cu deplasare care necesita material de osteosinteza (tija metalica sau placutza) se ajunge la 90 de zile ingrijiri medicale, daca e simpla fractura se ajunge la 55-60 de zile, asta daca nu apar complicatii.
Daca pana la sfarsitul lunii martie nu depune plangere prealabila victima, nu se incepe urmarirea penala.
De culpa comuna nici nu poate fi vorba, pe trecerea de pietoni nu conteaza ca pietonul este in stare de ebrietate sau nu. Situatiile in care culpa este comuna sau exclusiva a pietonului cand accidentul are loc pe trecere sunt extrem de rare.


Da, a fost nevoide de o placuta. Si pe baza analizelor de azi trebuie sa mai urmeze un tratament 3 saptamani, iar doctorul a zis ca exista riscul sa fie nevoie de inca o operatie, deci cred ca se ajunge sigur la 90 de zile de ingrijiri. In cazul asta, optiunea cu RCA-ul pica ?
GabrielaA a scris:

polloctav a scris:

@gabrielaA- Fapta este infractiune, avand in vedere ca s-a produs pe trecerea de pietoni, iar petentul nostru are niste obligatii legale certe de a circula preventive, de a acorda prioritate la trecerile de pietoni,etc...Deci este infractiune indifferent daca victima era sau nu, in stare de ebrietate..


Fapta este infractiune daca in CML se stabilesc peste 90 de zile ingrijire. Pana in acest moment am vazut ca sunt 16 zile de ingrijire. Am spus mai sus "in principiu" pentru ca deocamdata nu este clar ce o sa rezulte din CML. Posibil sa se inrautateasca situatia daca victima mai sufera inca in o operatie.




Din ce am inteles eu, "zile de spitalizare" nu reprezinta "zile de ingrijiri medicale". Zilele de spitalizare au fost scrise pe foaia de externare. Zilele de ingrijiri medicale se trec in certificatul medico-legal.
Buna seara!

Pe data de 31 dec 2013 am fost implicat intr-un accident rutier cu victima pe trecerea de pietoni. Victima era in stare avansata de ebrietate si s-a ales cu fractura de tibie. A fost apoi eliberata din spital si pe foaia de externare sunt trecute 16 zile de spitalizare. Am cazut de acord sa ne impacam si sa-i platesc toate cheltuielile pana in acel moment in speranta ca la urmatorul control la care trebuia sa se prezinte, sa se fi vindecat si sa ramana sa mai platesc niste medicamente. Astazi a fost la control si din primele analize ar putea fi nevoie de inca o operatie sau alte cheltuieli la care nu ne asteptam. Astfel ca victima cere fie o suma exorbitanta (10000 euro) pentru a ne impaca definitiv si pentru a declara ca nu mai are nicio pretentie fie sa mai asteptam pana vineri pentru un alt set de analize pe baza carora se va stabili daca urmeaza sa fie operat sau ce trebuie mai exact sa se faca(in principiu sa estimam cam ce cheltuieli ar mai fi).
Victimei nu i s-a luat inca declaratie de la Politie dar nu stiu cat mai poate astepta si nu i s-a eliberat certificat medico-legal.
Sunt constient ca raman fara permis, dar as vrea o sugestie astfel incat sa nu am cheltuieli foarte mari.
Asigurarea RCA ma poate ajuta in vre-un anumit fel ?

Edit: Eu eram la volan, rezultatul etilotestului a fost 0. El incerca sa treaca strada dar era noapte, zona slab iluminata si m-am trezit cu el in parbriz.