avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate carlos888

Activitate carlos888

Ma ajuta cineva cu un model de cerere privind ordonanata de plata conform art. 1013 Noul Cod de Procedura civila?

Va multumesc anticipat
Daca intr-un contract de subantrepriza partile nu au prevazut penalitati de intarziere pentru neplata la termen, ce alta posibilitate are subantreprenorul de a obtine astfel de penalitati sau daune interese? Mentionez faptul ca respectivul contract de subantrepriza s-a incheiat sub egida vechiului Cod civil si procedura civila.
Multumesc pentru raspuns
decizia CNSC este un act administrativ?
De ce ar fi act administrativ?

Daca este un act admnistrativ, Curtea de Apel investita cu plangere in recurs trebuie sa examineze toate motivele de fond care au condus la decizia CNSC?
Multumesc
Multumesc pentru raspuns!

Nu se poate 1 singur contract pentru toate cheltuielile?
Eu ca persoana fizica trebuie sa tai chitanta?
Nu este suficient sa mi se plateasca din casa cu dispozitie de plata?

Multumesc
Va salut!

Am o intrebare legata de recuperarea ceheltuielilor de constituire a societatii.
Am un SRL sunt asociat unic si administrator.
Care este modul de recuperare a cheltuielilor de constituire a societatii cum ar fi capital social, diversele taxe de la ORC, taxe de la notariat cu ocazia intocmirii declaratiilor etc?
Mai multe opinii spun ca ar trebui inchieat un contract de creditare intre asociat si firma?
Daca da, contractul ar trebui incheiat intre asociat si firma inmatriculata la ORC sau intre asociat si firma in curs de constituire?

Multumesc anticipat pentru raspuns