avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1116 soluții astăzi
Forum Activitate Marian Leca

Activitate Marian Leca

Discuție CURTE LA BLOC
Buna seara,

Sunt presedintele unui bloc la care la parterul blocului sunt curti. Una dintre ele are gardul situat la intrarea in scara. Noi, locatarii, ne-am hotarat la amenajarea unui gard viu in apropierea gardului acestuia (aprox 10-20 cm) pentru a avea si el intimitate, cat pentru estetic. Ideea este ca acesta nu este de acord si spune ca este ilegal ce facem noi si ca spatiul de langa gardul lui este proprietatea lui. (de fapt este spatiu comun, adica este cota indiviza). Cum este corect ?
Imi puteti spune legea in care se stipuleaza ca presedintele sau oricare membru al asociatiei poate prelua functia de administrator ?
Nu vad de ce ar fi conditionata de noi, locatarii. Intretinerea se plateste la zi, nu asta e problema noastra, ci faptul ca actuala canalizare (cea cu fosa septica) este pe punctul de a se inchide. Stiu, o sa-mi spuneti ca ar trebui sa contribuim si sa facem si noi o canalizare prin "cadere" cum au facut si ceilalti. Costurile sunt destul de mari pentru noi si nu ne-am permite acest lucru, oricat de mult am vrea. De aceea dezvoltatorii celorlalte blocuri au luat ei initiativa pentru ca este in interesul lor de a rezolva problema si nu a locatarilor. As fi bucuros daca m-ati ajuta cu un sfat/parere mai buna, si nu de a ne sume ca trebuie sa ne asumam noi greselile facute de altii

Obs. Cand m-am referit la sumele restante, m-am referit la cheltuiala energia electrica aferenta pompei de la fosa septica.
Intr-adevar, asta este doar o solutie de moment. M-ar interesa o rezolvare a situatiei pe termen lung.
Buna seara,

Reprezint o asociatie de proprietari si de curand am aflat ca o parte din blocurile invecinate, printre care si al nostru, sunt "legate" la o fosa septica urmand ca printr-o pompa deseurile menajere sa ajunga in canalizarea orasului. Ideea este ca blocurile alaturate au rezolvat problema impreuna cu dezvoltatorul blocului lor si au refacut canalizarea prin "cadere", iar pe al nostru nu-l intereseaza situatia. Din cauza sumelor mari (restante) locatarii nu vor sa plateasca curentul pompei pentru ca in contractul de vanzare-cumparare nu este specificat acest lucru. Dezvoltatorul se obliga prin acest contract sa ne puna la dispozitie toate utilitatile, inclusiv canalizare.(fara costuri suplimentare) Suntem cumva prinsi la mijloc si as vrea sa stiu ce solutii sunt pentru rezolvarea problemei.


Cele bune,
Ionut
Care este rezolvarea situatiei cand societatea depaseste plafonul, depune declaratia 010 impreuna cu d088 pentru inregistrarea in scopuri de TVA si primeste raspuns negativ din partea ANAF ?