avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate eliy

Activitate eliy

Buna seara.
As avea si eu o nelamurire cu privire la schimbarea buletinului si a numelui dupa divort. Stiu ca se poate reinnoi buletinul direct de la ambasada prin imputernicire catre un familiar din tara dar ceea ce nu stiu este faptul ca documentele necesare schimbarii buletinului trebuie sa le depun la consulat personal sau le poate depune persoana imputernicita direct la sectia de politie cand se duce pentru luarea in spatiu.
va multumesc mult si astept recomandarile dumneavoastra
va multumesc pentru raspuns insa problema e ca lucrez ca ingrijitoare (am in grija doi batrani foarte bolavi) si daca trebuie sa ajung in tara pentru aceste acte inseamna ca o sa ii pierd locul de munca pentru ca aceste persoane sunt cu discapacitate grava.Asta ar insemna ca trebuie sa stau in romania cam o luna daca nu mai mult. Nu exista alta posibilitate de a imi regla aceste acte fara sa ajung in romania?

va multumesc mult insa nu am inteles prea bine.Prin consulat se pot face toate aceste acte fara sa vin in Romania? Ce cale trebuie sa urmez?
BUNA SEARA.
As avea nevoie de ajutor ia vederea obtinerii pasaportului. PROBLEMA mea e ca sunt divortata in romania dar nu mi-am schimbat numele in urma divortului . In acest an imi expira cartea de identitate ia care figurez cu numele fostului sot. Avand in vedere ca nu am rude in Romania as putea obtine acest pasaport cu domiciliul in strainatate. Specific ca am certificatul de nastere, hotararea de divort si cartea de identitate aici cu mine in Spania. Cum ar trebui sa procedez?
Va multumesc si astept recomandarile dumneavoastre.