avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate anghel_albu

Activitate anghel_albu

Multumesc tututor pentru raspunsuri!


Omul are dreptul sa apeleze la instanta pentru a obtine ceea ce vrea si, repet, asta nu este amenintare pentru ceilalti.


Intr-adevar are dreptul sa apeleze la instanta.
Ceea ce nu are dreptul sa faca este sa foloseasca un ton amenintator si sa intimideze.
Ar trebui dat in judecata pentru asta?
Ar avea asta vreo relevanta in situatia in care se ajunge in instanta?
Cred ca nu depinde foarte mult de cine are de fapt dreptate...
Buna ziua,
Avem o problema legata de asociatia de proprietari a blocului si sper ca ne puteti ajuta cu idei sau cu trimiteri la legislatia relevanta.

Un prieten al meu locuiesti la etajul 1 al unui bloc in Bucuresti (m-a rugat sa postez problema aici pentru el).
Apartamentul de la parter de dedesubt a fost vandut acum aproximativ 7-8 ani unei persoane (sau firma, nu se stie exact) care a cerut aprobarea celorlalti locatari si/sau asociatiei de proprietari sa faca spatiu comercial.
Toti vecinii implicati fiind persoane de buna credinta au dat aprobare pentru acel spatiu comercial.

In timp spatiul comercial respectiv care functiona ziua in timpul orelor normale de lucru s-a transformat in magazin non-stop care printre altele vindea si alcool "la botul calului", permitand cumparatorilor sa-si consume alcoolul in gradina ce inconjura blocul (transformata in spatiu de depozitare).
Desi cumparatorii consumatori si angajatii faceau galagie non-stop, protestele vecinilor (verbale si in scris) au fost ignorate de politie si de administratia blocului (presedinte si/sau administrator fiind, greu de ghicit, un politist). Probabil si pentru ca si persoanele din administratie impreuna cu alti vecini ne-afectati de zgomot consumau alcool ieftin "la botul calului" la respectivul magazin?

Intre timp persoana / firma care avea apartamentul "a dat faliment" si toate magazinele au fost inchise, apartamentul fiind recuperat de catre o banca.
Mai recent, apartamentul este in proces de vanzare (sau a fost deja vandut?), vecinii fiind vizitati de (viitorul?) nou proprietar care sub o forma sau alta a cerut aprobare din nou pentru spatiu comercial (de data asta sub denumirea de cabinet stomatologic).
Pentru ca vecinii nu au fost de acord noul / viitor proprietar a gasit de cuviinta sa ameninte ca proprietarii care nu sunt de acord vor fi dati in judecata si ca el / firma lui va obtine aprobare oricum, cu sau fara acordul vecinilor.

Intrebarea mea este cred evidenta - amenintarile noului proprietar au vreo baza legala?
Daca da, care si in care legi / regulamente / etc.?
Cum putem afla mai multe despre asta?

Daca aveti intrebari va rugam sa le postati...
Multumim anticipat pentru orice ajutor.