avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriel2xb

Activitate Gabriel2xb

Buna ziua, vreau sa fac o firma si am cateva intrebari la care as dori un raspuns. Cu noul Cod Fiscal impozitul pe locuinta este destul de mare si vreau sa caut solutii pentru a nu plati asa mult.

1. Locuintele care au sediul social al unei firme(nu punct de lucru) si nu desfasoara activitate, sunt rezidentiale sau nerezidentiale ?
2. Pot face firma doar cu sediu social, fara punct de lucru si fara activitate la sediu ?
3. Daca nu am punct de lucru si nu desfasor nici o activitate la sediu, ce coduri CAEN pot trece in actul constitutiv ?
4. In acest caz pot fi platitor de TVA ?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cu stima,
Gabriel
As dori sa imi spuneti daca urmatoarele afirmatii sunt corecte:

1. Formula de calcul TVA dintr-un numar

x * y / (100+y) adica x * 1 , y

unde x=suma y=procent

2. formula de calcul procent dintr-un numar

x * y / 100 adica x * 0 , y

unde x=suma y=procent

De ce intreb? Scurt si la obiect.
Am aplicat o reducere la suma de 932 lei de 10%, reducerea fiind de 93.2 .
Seful mi-a atras atentia ca reducerea de 10% din 932 lei este de 84.7 (aplicand o formula de calcul 932 / 1.1 , adica formula de calcul a tva-ului.

De ce nu poti aplica formula de calcul TVA cand extragi un procent ( reducere de y % ) dintr-un numar si formula de calcul a unui procent (reducere) la TVA ( tva de y %) dintr-un numar.

Inca o intrebare adresata tot de seful meu, de ce tva-ul si procentul dintr-un numar au semnul % dar nu se calculeaza la fel.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

PS: As dori sa imi raspunda un contabil daca se poate pentru a-mi oferi sanse in dezbaterea acestei probleme cu seful meu.