avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate JanineB

Activitate JanineB

Răspuns la discuția Divort si abandon
Multumesc tuturor pt comentarii si sfaturi. Am luat deja legatura cu un avocat. Divortul e inevitabil iar linistea mea nu are pret. Cu cat pun punct mai repede cu atat mai bine. Sunteti admirabili. Voi recomanda pagina cu caldura.
Răspuns la discuția Divort si abandon
Va multumesc.
Răspuns la discuția Divort si abandon
Sunt constienta ca nu am de ales. Cu partajul e o alta poveste...Mama lui s-a ocupat de vanzarea casei mamei mele( mama i-s facut o procura ) si intelegerea a fost ca soacra mea sa plateasca niste datorii care le aveam iar restul de bani(cam jumatate din valoarea incasata) sa o depuna in banca pt noi(eu si sotul meu). Insa soacra mea a investit banii in infrumusetarea propiei case si deschiderea unei afaceri. Toate astea se pot dovedi cu respectiva procura si martori. Asa ca eu sunt parasita, fara banii care erau ai mamei mele si pacalita de cel care credeam ca ma iubeste. Sufletul nu imi da voie sa stau in banca mea si doar sa divortez si atat....Omul asta si familia lui m-a distrus, m-a anulat ca persoana si nu pot si nici nu vreau sa il las sa scape usor.
Buna. Sunt noua pe aici si am o problema cu care ma confrunt pt prima data, si sper si ultima.... Sunt casatorita din 2004, in Romania. In anul 2007 am plecat cu sotul meu in strainatate pt a ne uni cu restul familiei. Toate bune si frumoase pana in 2011 cand eu am ramas fara servici si dupa o discutie cu sotul meu, am decis ca nu ar fi rau ca eu sa ma intorc pt un timp in Romania sa profit de timpul pe care il am(eram in somaj) si sa il fructific continuand studiile. Zis si facut. Am venit la Bucuresti, m-a reinscris la facultate, mi-am gasit job si ardeam de dorul sotului meu. Vb destul de des la telefon, messenger, chiar imi timitea si cativa banuti pt intretinerea mea.Pana intr-o zi cand dragul meu sot si-a schimbat nr de telefon, nu ma suna, intrase in pamant, nu stiam de unde sa il iau. Dupa mai multe luni si un zbor de avion ratat pt a verifica ce se intampla, reusesc sa il prind pe mess si imi spune ca vrea sa divorteze, ca e cu o alta femeie.....M-am suit in avion, si m-am dus sa ma conving ca era adevarat si ca sotul meu, iubirea perfecta care o traisem s-a destramat. Si intr-adevar...m-a tratat cu raceala si nu mi-a zis nimic...absolut nimic. Am refuzat sa cred asta si l-am bombardat cu telef, email dar degeaba...Sotul meu m-a parasit. Acum vrea divortul ( a mers sa scoata, fara stirea mea, un duplicat dupa certificatul de casatorie, in conditiile in care eu detin certificatul in original) si desi nu avem copii eu nu sunt de acord cu divortul. In tot timpul asta eu sufar, si sunt dependenta de pastile pt nervi si pt somn.Nu vreau sa semnez acest divort inainte ca eu sa primesc o explicatie pt abandonul lui.
INTREBAREA E URM? POT SA IL DAU IN UDECATA PT ABANDON?CONSIDER CA NU E CORECT SI CA MI-A PROVOCAT UN MARE DEZECHILIBRU.