avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Activitate aureliana_xyz

Activitate aureliana_xyz

Răspuns la discuția Mentiuni pe facturi externe
multumesc!
Buna ziua,

Am de facut o factura in limba franceza si as dori sa stiu care este traducerea in limba franceza a textului: "scutit cu drept de deducere", care sa fie agreeata si de Ministerul Finante din ambele tari (RO si FR)

Va multumesc

O doamna din Nepal doreste sa lucreze in Romania (ca si menajera).
Care sunt documentele necesare pentru ca persoana respectiva sa poata fi angajata in Romania si care sunt autoritatile care elibereaza aceste documente?
Multumesc
Buna ziua,

Momentan sunt in somaj si pe durata somajului beneficiez de sistemul de sanatate de stat.
In cazul in care, la incetarea somajului inca nu voi avea de lucru si nici nu am alte venituri, voi mai beneficia de sistemul de sanatate de stat?
Daca nu, ce anume trebuie sa fac ca sa pot beneficia de sistemul medical de stat?

Multumesc
Angajatorul nu mi-a platit salariul net de 3 luni, iar taxele la stat corespunzatoare salariilor nu au fost platite din luna august 2013.
In ce mod ma afecteaza acest lucru la calculul pensiei?
Care este sansa sa recuperez aceste sume, tinand cont ca societatea nu are bunri care sa poata fi valorificate si exista sansa sa intre in insolventa sau sa se inchida in urmatoarele luni.

Multumesc.