avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare de sanatate in sistemul medical de stat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare de sanatate in sistemul medical de stat

Buna ziua,

Momentan sunt in somaj si pe durata somajului beneficiez de sistemul de sanatate de stat.
In cazul in care, la incetarea somajului inca nu voi avea de lucru si nici nu am alte venituri, voi mai beneficia de sistemul de sanatate de stat?
Daca nu, ce anume trebuie sa fac ca sa pot beneficia de sistemul medical de stat?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:21, 5 Ianuarie 2015
Potrivit Legii nr.95/2006, pentru a beneficia de serviciile medicale oferite de stat o persoana trebuie sa se asigure in sistemul de sanatate. Daca nu are nici un venit se poate asigura in sistemul de sanatate prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate sau poate deveni coasigurata a sotiei/sotului.

Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (975 lei) iar contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat.
In cazul venitului asigurat egal cu salariul minim pe economie contributia este de 53,6 lei pe luna.

Actele necesare pentru incheierea contractului de asigurare, cu care trebuie sa va prezentati la CJAS:
- copie carte identitate/buletin
- certificat de atestare fiscala pentru a dovedi ca nu obtineti venituri din alte surse

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata contributie sanatate carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com Buna ziua ! Nu stiu cum procedeaza acum o persoana care nu are venituri .... a intrat in vigoare prevederea cf careia acea persoana nu plateste decat atunci ... (vezi toată discuția)
Card national de sanatate cimpeanr cimpeanr Buna ziua, va rog sa ma ajutati intr-o problema, 4 ani de zile nu am lucrat nicaieri fiind in proces cu ultima firma la care am lucrat, nu am platit asigurarea ... (vezi toată discuția)
Coasigurati MariaRamona MariaRamona Buna ziua, Am o nelamurire referitoare la persoanele coasigurate. Un parinte poate avea copilul in varsta de 26 de ani acre nu are niciun venit ca si ... (vezi toată discuția)