avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Activitate DragosPaun

Activitate DragosPaun

Cand am achizitionat o proprietate, in contractul de vanzare-cumparare, am mentionat ca din curtea respectiva am dreptul de folosinta asupra unui teren de 30 metri patrati pentru a-mi parca 2 masini, pentru ca ce-i drept am fost pacalit la momentul respectiv ca nu se poate dezmembra aceasta parcela si ca deocamdata sa se inscrie in contract doar dreptul exclusiv de folosire a terenului. Dar vechiul proprietar a dezmembrat toata curtea mare de vreo 300 de metri, in care intra si acesti 30 de metri unde am drept de folosinta exclusiv si mi-e frica ca noul proprietar imi va lua si acesti 30 de metri si de acea vreau sa-l oblig pe proprietarul actual ( pana nu vinde ) la notarea in cartea funciara a imobilului pe care il detin a dreptului de folosinta in favoarea mea.
Ce temei de drept pot invoca in fata justitiei pentru a avea castig de cauza, adica sa-mi noteze in cartea funciara a imobilului meu, dreptul de folosinta exclusiva al acestui teren.
Va multumesc frumos
Am incercat sa scot hotararea judecatoreasca astazi de la Tribunalul Bucuresti si mi s-a spus ca nu a fost redactata inca. Sentinta e definitiva si irevocabila din 25.11.2013. Ma mir cum de nu a avut timpul domnii presedinti de consiliu de judecata sa redacteze aceasta hotarare inca. Dumneavoastra ce spuneti sa mai astept? Sau sa scot un certificat de grefa? Trebuie neaparat sa notific ANCPI pana nu reuseste sa vanda asta apartamentul, ca paratul nu tine cont de lege si il va vinde chiar daca va cadea sub incidenta articolului 244 Cod Penal.
Am facut oarecum o prostie. Nu am notat la ONCPI inca, desi hotararea judecatoreasca este din noiembrie 2013, aproximativ 3 luni. M-am gandit ca nu va indrazni sa incerce sa-si dezmembreze imobilul(casa) compus din 3 camere, in 2 camere + garsoniera, cum cred ca a incercat( nu stiu precis daca a reusit), dar voi trimite adresa la ONCPI sa verific si acest lucru. Daca el a reusit ulterior acestei date, noiembrie 2013, sa si-l dezmembreze, mai pot face ceva sa-l dau inapoi? Va multumesc frumos si pentru primul raspuns!
Buna ziua. Am urmatoarea problema : Daca am hotarare judecatoreasca prin care am pus sechestrul asigurator pe un imobil, proprietarului acelui imobil cu care ma judec, poate sa-si faca extindere la imobil si eventual sa o dezmembreze si sa o vanda ca bun separat?
Va multumesc frumos pentru orice raspuns imi veti da.