avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters315052

Activitate ContSters315052

Răspuns la discuția Salariatul civil din armata
da avem sindicat reprezentativ la nivel de judecatorie care are in jur de 150 de membri
Răspuns la discuția Salariatul civil din armata
referitor la faptul ca nu suntem cadre militare aveti dreptate nu suntem militari dar lucram in aceleasi conditii ca ei avem aceleasi indatoriri fiind o unitate productiva nu operativa .La pregatire de care va-ti referit dv.N53 ,iar responsabilitati credeti-ma ca sunt la fel, desigur in concordanta cu functia si meseria pentru ca nici cadrele militare nu sunt la fel ca si functie intr-o unitate numai ca ei au toti aceleasi drepturi incepand de la gradul de soldat la general .
Răspuns la discuția Salariatul civil din armata
in legatura cu drepturile salariatilor civili din aparare mai precis legea nr.138 din 20 iulie 1999 nu putem sa o luam in seama deoarece este abrogata asa ca nu mai putem vorbii de ea,iar contractul colectiv de munca la nivel de unitate nu s-a facut pentru ca cei de la DMRU considera suficient regulamentul de ordine interioara unde sunt reglementate drepturile salariatilor civili si a cadrelor militare ,numai ca aici nu sunt specificate drepturile pe care le solicitam, asemanatoare cadrelor militare gen grupa de munca si altele
sunt salariat civil intr-o unitate militara cu specific auto ,reparati auto ,as dori sa-mi se explice si mie ce ar trbui sa facem noi salariatii civili sa beneficiem si noi de aceleasi drepturi ca ale cadrelor militare si mentionez doar cateva ;grupa de munca [grupa a2a ]eu sunt mecanic si datorita meseriei eu muncesc dar nu am grupa dar maistru meu este maitru militar sef atelier si la fel sefu de sectie lt. col are grupa de munca , bine stiu ca ei beneficiaza datorita statut (statutul cadrelor militare)in care este specificat acest lucru .alte drepturi consultati medicale gratuite ,decontarea cheltuielilor pe medicamente,decontarea biletelor de calatorie pe timpul concediilorsi mai multe .civilii din armata au aceleasi indatoriri ca si cadrele militare ;participarea la misiuni ,participarea la alarmarea unitatii,participa la orice activitate de intervantie cu caracter militar gen trageri si multe altele.drepturile civilior din armata sunt ca al civililor din inteprinderile civile ,nu inteleg de ce la indatoriri civilii din armata sunt ca si cadrele dar la depturi sunt ca cei din civilie .