avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate conualfy

Activitate conualfy

Spune asa:

"Asigurarea de locuinte si bunuri
...

Obiect asigurat: Apartament Anul constructiei: intre 1978 - 1993Sistem de protectie: Fara sistem de alarmaVecinatate: Fara vecini cu risc ridicat de incendiu, explozieRiscuri asigurate:Incendiu, Trasnet, Explozie, Cadere aparate de zbor, Fenomene naturale, Cadere accidentala de corpuri, Izbirea din exterior decatre autovehicule, Distrugeri provocate de animale, Unda de soc provocata de avioane, Greve sau tulburari civile, Inundatiaprovocata de apa, Vandalism, Furt prin efractie, Spargerea accidentala a conductelor rezervoarelor vaselor, Cutremur, Inundatie,Furtuna, Alunecare de teren produse din cauze naturale, Asistenta domiciliu..
...

Obiect Asigurat Suma asigurata
Cladire 35.600 CHF
....
"
Buna ziua,

Vreau sa apelez la sfaturile si bunavointa dumneavoastra intr-o problema care devine tot mai strigenta: valoarea creditului imobiliar luat in februarie 2008, la CEB in franci elvetieni.

Veniturile sunt cel mult tot asa ca in 2008, dar conform contractului de credit, in primii ani rata a fost de cam 600 franci iar de un an aproximativ a urcat la 800+ de franci. Pe langa rata la creditul imobiliar, mai am o rata de cam 80 de euro la aceeasi banca, la un credit de nevoi personale (am avut nevoie pentru notar, acte, comisionul agentiei imobiliare, alte cheltuieli). Pe langa astea, la cateva luni apar asigurarile, care si ele sunt bani (cam 1000 euro pe an).
Acestea duc foarte sus costurile si practic am probleme financiare.

Exista vreo posibilitate reala pentru a putea micsora simtitor ratele? Nu ma refer la o reducere pentru 1-2 ani si apoi sa creasca si mai mult, adaugand si diferenta din cei 1-2 ani, ci sa fie recalculate complet, la un nivel sustenabil. La un ghiseu al bancii am auzit ca sunt cazuri de oameni care au reusit acest lucru, dar la prima vizita la agentia unde am facut creditul m-au trimis la plimbare cu o reducere cum am spus, pe 1-2 ani si apoi o crestere cu tot cu diferenta.

As aprecia tare mult raspunsul, cu atat mai mult daca ma va ajuta sa reduc costul lunar. Va multumesc.
Buna!

Am un credit la banca si astazi am vazut ca in formularul de asigurare pentru apartament, valoarea asigurata este mult mai mica decat in momentul luarii creditului. Practic trebuie sa fac 2 asigurari: cea obligatorie de stat pentru 20 000 euro si cea a bancii, de cat imi zice acolo banca. Acest lucru face ca in caz de nevoie, apartamentul este asigurat doar pentru o parte din valoarea creditului, iar eu voi ramane cu diferenta de plata de la asigurare pana la valoarea creditului.
Este legal ca banca sa faca asta fara o vizita la domiciliu? Multumesc frumos!