avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate Calin87

Activitate Calin87

Buna ziua,

Avand situatia data:

SRL cu obiect de activitate 8559 organizeaza cursuri direct catre populatie si taie bon si factura catre clienti. Poate acest SRL sa subcontracteze cu contract de prestari servicii un PFA cu acelasi cod caen 8559 care sa realizeze aceste servicii contra unui pret stabilit?
Ca sa nu fie neclaritati relatiile sunt:
SRL- populatie ( SRL cere suma x+3 si taie factura catre clienti)
SRL- PFA ( PFA tine cursurile si factureaza catre SRL suma x)


Va multumesc!

Răspuns la discuția Calcul impozit pe dividende
Buna seara!
Sunt mai nou in ale firmelor si am o nelamurire pe care probabil dumneavoastra o puteti inlatura.
In contextul unei microintreprinderi,care deci plateste impozit de 3% pe venit si care la sfarsitul anului scoate dividendele platind acel 16 % din ele catre stat, cum este aceasta societate influentata de natura cheltuielilor? Mai concret cum anume influenteaza nivelul cheltuielilor suma pe care o platesc ca impozit pentru o astfel de intreprindere?

Va multumesc!
Va multumesc pentru raspunsuri!

Intrebarea numarul 1 se datoreaza faptului ca am citit ca pentru a desfasura o anumita activitate nu este necesar doar sa o ai in actul constitutiv ci trebuie si activata.
Buna!
In primul rand felicitari si multumiri pentru articol !
In al doilea rand am 2 intrebari legate de codurile caen prezente in actul constitutiv.

1.Din ce am inteles acestea trebuie si activate(cred ca acesta e termenul). Platesti suplimentar pentru activarea mai multor coduri caen?Daca da, care este taxa pentru activarea unui cod caen?

2. Daca cele mai mari venituri le dobandesti dintr-o activitate specifica unui cod caen secundar, este o problema? Exista vreo procedura de urmat?

Va multumesc!

Cu respect,