avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate gaby1980

Activitate gaby1980

Buna ziua;ma numesc gaby ,am 41 de ani si vreau sa divortez;as vrea cateva indicii cum as putea proceda.Sunt plecat din tara,eu si sotia mea suntem despartiti de 5 ani aproape,dar nu suntem divortati inca.
Avem un baiat de 11 ani,care locuieste cu ea in romania;in august merg in concediu si as vrea sa merg sa divortez;dar am doar 3 saptamani de concediu si as dori sa stiu care ar fi solutia cea mai buna;avand in vedere ca ea este de acord sa divortam(cel putin asa afirma)dar nu vrea sa deschida ea divort,deci trebuie s-o fac eu.Problema este ca eu am o relatie cu altcineva,locuim impreuna;cum ar putea afecta acest lucru divortul??si care varianta de divort este mai buna,in cazul meu?pensia alimentara pt copil de exemplu se poate sa-i platesc o parte din suma care va fi fixata si cealalta sa-i deschid un cont pe numele lui si sa-i depun in cont,lunar???pt ca sotia nu lucreaza,nu a lucrat niciodata,iar eu cum lucrez in alta tara cu contract de munca,probabil ca pensia alimentara va fi mai mare si atunci sunt de acord sa-mi intretin copilul,dar nu pe ea.
Multumesc.
.