avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate relu58

Activitate relu58

Răspuns la discuția Plangere penala
Buna ziua,
Dupa cat timp de la emiterea ordonantei de clasare se poate elibera permisul de conducere retinut? Pana acum au trecut 13 zile de la emiterea ordonantei de clasare si cei de la serviciul eliberari permise retinute din Targu Jiu, spun ca inca nu a sosit permisul de la IPJ Mehedinti. Ce pot face in acest caz?
Răspuns la discuția Plangere penala
Plangerea penala se poate depune si prin posta ?
Răspuns la discuția Plangere penala
Clasarea a fost dispusa in baza art.314 alin.1, lit.a rap la art.315 alin.1 lit.b si art.16 alin.1 lit.a precum si art. 275 alin. 3 si art. 316 alin.1; art.339 alin.1 si 4.
Răspuns la discuția Plangere penala
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns, insa as dori daca puteti sa dati mai multe detalii( in astfel de cazuri este necesara prezenta reclamantului la audieri? angajarea unui avocat? ce inseamna eventuale daune...este posibil sa nu primesti nimic, nici macar banii care-i poti dovedi cu chitante?
Discuție Plangere penala
Politia din Orsova mi-a intocmit dosar penal pentru circulatia cu numere galbene(in conditiile in care cu astfel de numere se circula in toata tara mai putin judetele Salaj si Mehedinti) a unui autoturism cumparat din Germania. Dupa doua luni am primit prin posta de la procuratura Orsova " clasarea cauzei " si stabilirea de cheluieli judiciare de 50 lei platite de stat. Intrebarea mea este daca pot face plangere penala impotriva celor doi politisti pentru recuperarea cheltuielilor facute cu aceasta "ocazie"(onorariu avocat, plata platforma pentru transportul masinii pana la localitatea de domiciliu, 3 drumuri dus-intors pe traseul Tg.jiu- Orsova pentru prelungire dovada, eventuale daune morale,etc.). De asemenea v-as mai intreba daca are rost un asemenea demers sau ma pot lasa pagubas.
daca masina cumparata din germania are tuv-ul valabil, se poate circula cu numere galbene in limita celor 5 zile .
Nu o sa solicit numere provizorii .Nu au motiv sa nu o pot inmatricula definitiv din moment ce am recuperat brifurile in original de la masina!
numerele sunt valabile pana in data de 08.03.2014
Buna ziua,
Am cumparat din Germania o masina second hand pe care am adus-o pana in Romania avand documentele masinii: briful mare, briful mic, verificarea tehnica(tuv) din germania pana in anul 2015 si numerele provizorii eliberate de o autoritate competenta din statul german pe o perioada de 5 zile inclusiv asigurare pe acea perioada. Am trecut prin Austria si Ungaria fara probleme, inclusiv in vama de la Cenad nu au fost probleme privind circulatia cu numere provizorii. In drum spre casa am fost oprit in orasul Orsova de un echipaj de politie care mi-a luat actele si am fost rugat sa-i insotesc la posul de politie.Acolo mi s-a pus in vedere ca mi se va intocmi dosar de cercetare penala privind infractiunea de circulatie cu un autoturism cu numere false, au retinut permisul de conducere si mi-au eliberat o dovada cu drept de conducere pentru 15 zile, mi-au confiscat numerele provizorrii drept pentru care am fost nevoit sa-mi duc masina la domiciliu cu o platforma auto.In procesul verbal pe care l-au intocmit au descris asazisa infractiune si mi-au prezentat o persoana care ziceau ca este martor dar pe care eu acolo l-am vazut pentru prima oara si nu in momentul opririi asa cum de fapt insinuau politistii. Din acest motiv si din altele nu am vrut sa semnez procesul verbal intocmit.Am mai multe nedumiriri in acest caz pe care sper sa le inteleg cu ajutorul dumneavoastra si anume:
-cum pot fi numite numere false niste numere obtinute de la o autoritate a statului german pentru care am platit 100 euro si care au si asigurare;
-cum poate un politist sa-mi impuna un martor pe care eu l-am vazut pentru prima oara atunci cand trebuia sa semnez procesul verbal;
-cum in unele judete gen Gorj de unde sunt eu, masinile S.H. importate pot fi conduse in limita termenului de valabilitate al numerelor galbene (5zile) iar in Orsova constituie infractiune penala;
-care articol din codul penal interzice circulatia cu astfel de numere;
-care articol sau lege spune ca acest tip de numere sunt interzise in Romania;
-care ar fi pasii de urmat in astfel de situatie tinand cont de faptul ca tot ce am facut pentru a-mi aduce acasa masina si a o inmatricula am facut din convingerea ca totul este legal (sunt un om corect care pana la varsta de 56 de ani nu am avut nicio problema privind incalcarea legii).
Va multumesc!