avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Activitate lluca289

Activitate lluca289

Răspuns la discuția Prostituate in bloc
Buna seara,
Si in blocul in care eu locuiesc, la etajul 1 sunt prostituate, culmea este ca apartamentul acestora este perete in perete cu presedinta blocului! De asta ce spuneti? Daca va asteptati sa va spun, ca aceasta a facut sau a zis ceva, va voi surprinde! :) nimic, absolut nimic! Ba mai mult, cand am intrebat, daca stie ce se intampla, aceasta a ridicat din umeri! Ea nu vede, nu aude si chiar nu stie, ce atata discutie!!! Nu va spun ce scandaluri fac "clientii" in bloc, in fata blocului si in apartament, dar ea nu aude :)! Nu va mai spun, ca la parterul blocului, cel putin o data pe luna exista vandalism(scris pe pereti ce se practica la et.1) geamul spart la usa de la intrare...si ghici ce spune ea "nu stiu ce se intampla" :)
Dupa ce am discutat cu o parte din locatari, am ajuns la concluzia ca defapt dna. Presedinta isi ia lunar "cota", caci altfel nu intelegem de ce se face ca nu stie! Si culmea pestele acestora, este fiul proprietarului.
Dupa diverse discutii cu diferite persoane, am considerat ca nu merita sa facem nimic. Aceste apartamente sunt folosite ca bordeluri in diferite zone ale capitalei, doar cu acceptul politiei! Sa nu cumva sa aveti impresia, ca acestea functioneaza fara cunostinta "organelor"!
Sunt de parere ca aceasta problema trebuie ridicata la nivel de "stire la televizor "si poate asa se rezolva.
Buna ziua,
Se pare ca problema nu se limiteaza doar la calcularea incorecta a energiei electrice :( . In blocul in care locuiesc din 2003 sunt foarte multe probleme din punct de vedere legal si asta ma irita, mai ales ca doamna presedinta considera ca ea "aplica legea".
In acest bloc aproximativ 80% sunt chiriasi iar proprietarii sunt sau mai bine spus nu sunt dispusi decat sa-si incaseze chiriile.
Din 2003 de cand m-am mutat a existat doar o singura sedinta, prin 2006, la care am participat si in care ma plangeam ca sunt inundata constant, iar 75% din apartament este afectat de infiltratii si mucegai iar factura mea de gaz ajungea si la 1700 de lei.
Locuiesc intrun bloc construit in 1934, suprafata apartamentului este de 86 mp si totusi nu asta este explicatia valorii facturii de gaz, ci faptul ca nici unul dintre vecini nu isi incalzesc apartamentele.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat!
In cazul in care am probleme cu doamna presedinta care considera ca nu este treaba ei sa:
verifice cate persoane locuiesc in acest bloc, sa ajute in rezolvarea problemelor intre proprietari/ locatari, sa calculeze corect costul real al intretinerii, catre cine trebuie sa ma adresez?
Am fost sfatuita sa chem sectoristul pentru problema cu inundatia si infiltratia, dar partea proasta este ca proprietara este o roma (gipsi) ce nu vorbeste romana sau cel putin asta a aratat si nu este interesata de nimic decat de chirie- doamana care sta in chirie este trecuta de 60 de ani, are 2 caini si 5 pisici, iar de igiena nici nu poate fii vorba.
Situatia este foarte complicata si nu stiuce sa fac si la cine sa apelez sa rezolv aceste probleme!
Ma tot gandesc sa plec, sa ma mut dar cu siguranta nu acesta este raspunsul pe care il vreau, ci imi doresc sa pot locui in conditii normale!
Astept sfatul dumneavosta cu real interes!
Luca
Buna seara, pe mine m-a informat doamna presedinta ca se calculeaza la suprafata apartamentului si culmea eu am cea mai mare suprafata :) si automat platesc cel mai mult.
Intrebare: este ok modalitatea de calcul a facturii de energie electrica pentru un lift si o instalatie electrca pe senzor?
Astept cu real interes raspunsul dumnevoastra!
Luca