avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate dancimbru

Activitate dancimbru

Buna ziua.Am depus la APIA cerere pt subventii teren din anul 2007.Am continuat in 2008,2009 iar in2010 functionarul apia mi-a adus la cunostinta ca s-au reconfigurat blocurile fizice,eu fiind pus in imposibilitatea de a depune cererea pe 2010 pe toata suprafata detinuta,ca in anii anteriori.Acest fapt mi-a fost imputat mie si a condus la aplicarea "sanctiunilor multianuale" de 288% retinute mie in 2011,2012,2013.Suma totala imputata mie nu mi-a fost comunicata,de fiecare data cind am fost la APIA spunindumi-se ca "sistemul" calculeaza,eu fiind la bunul plac al "sistemului".IN decembrie 2012,am primit 2 "procese-verbale de stabilire a neregulilor si creantelor bugetare",prin care mi se cerea sa restitui sumele primite ca subventie teren in 2007 si 2008.Am contestat in termen dar contestatia a fost respinsa de APIA.M-am adresat instantei de contencios cu o actiune "contestare act administrativ" in febr 2013.IN 10 oct 2013 sa pronuntat s.c 6471 prin care se admite actiunea in parte si se anuleaza raspunsul la contestatie(referitor la ambele p.v.-2007,2008) precum si un p.v. emise de APIA.Dupa comunicarea s.c.6471 si scurgerea termenului legal de 15 zile m-am prezentat la arhiva unde grefiera a aplicat stampila cu defintiv si irevocabil pe 19 dec 2013.In aceeasi zi am depus o cerere indreptare eroare materiala in sensul includerii in dispozitivului s.c. si al celui de-al doilea p.v.Am adus si la cunostinta APIA ca s.c. 6471 este definitiva si irevocabila cerind sa fie pusa in aplicare.APIA,prin director mi-a raspuns ca a depus recurs refuzind sa dea curs solicitarii mele.Consultind portalul just.ro am vazut ca data declarare recurs 13-01-2014,eu avind mentiunea de definitiv din 19-12-2013.Din discutii am aflat ca s-a pus presiune pe anumiti funtionari,cazul meu putind fii un precedent grav in situatia mea aflindu-se zeci de mii de tarani romani.M-am hotarit sa expun situatia mea vazand in aceasta dimineata la stirile Pro ca doar in jud BN sunt procese verbale de recuperare de 4 milioane euro,bani imputati unor tarani simplii,neinformati,fara internet sau telefoane scumpe si fara autoritati care sa-i sprijine.Eu sunt dispus sa merg pina la capat in demersul meu si in speranta ca nu am plictisit si in masura in care cineva poate sa ma informeze rog sa-mi spuneti la ce pot sa ma mai astept din partea "sistemului apia".cu multumiri Dan Cimbru.