avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate bspopescu

Activitate bspopescu

Ok Multumesc, o sa merg si o sa revin cu comentarii sa va anunt cum s-a rezolvat problema.
Multumesc insa nu stiu daca pot sesiza ISC pentru ca vecinul de deasupra a spart apartamentul inainte sa ma mut eu. O sa merg totusi la ISC sa fac o sesizare sa verifice daca este totul in regula.

Am facut deja sesizare la 112 cand erau 20 persoane in apartament, au luat amenda s-a rezolvat o parte din problema in sensul ca nu se mai strang cate 20 in apartament, se aduna doar 6-7 persoane, care discuta(pe un ton mai ridicat ce-i drept), insa de asta zic ca nu stiu cat este vina chiriasilor cat a proprietarului.

De evacuat ii evacuez eu, insa pana acolo vreau sa ma conving ca nu exista lege in Romania care sa-mi garanteze confortul in casa mea si ca platesc taxe si impozite degeaba.
In momentul in care ma conving de treaba asta imi trec toate veniturile pe offshore sau diverse alte solutii iar pentru chiriasii de deasupra va deveni cel mai perisulos cartier din tara.
(O sa fie o diferenta de impozite care stiu cum sa o cheltui sa imi asigur confortul :)).
Buna ziua, locuiesc la etajul 5 si de cateva luni s-au mutat deasupra mea niste chiriasi care fac galagie in fiecare seara si noapte intre orele 22:00 - 2:00 noaptea.
Am un copil de 2 ani care nu se mai poate odihni din aceasta cauza sunt obligat si eu si sotia sa plecam cu copilul in masina pentru a-l adormi si a-l aduce adormit in noptile in care incepe "nebunia".
Am sunat la politie, chiriasii au luat amenzi dar degeaba(cel putin asa am fost informat ca au fost amendati).
Problema este ca nu dau drumul la muzica doar se strang foarte multi si vorbesc tare, femeile merg in tocuri pe gresie, este un calvar.
Apartamentul in care locuiesc ei este spart tot ( nu mai are pereti la bucatarie, la camera de zi, la hol, la unul dintre dormitoare si nici usi evident), ca asa vrea romanul tampit, spatiu dar sparge toate barierele de sunet, si in consecinta tampeste toti vecinii.
Doresc sa imi spuneti daca exista vreo solutie, vreo cale de atac legala (pe celelalte le cunosc dar nu vreau sa le aplic pana nu ma asigur ca am epuizat toate caile legale) pentru a rezolva aceasta problema (ma intereseaza daca exista vreo metoda in care sa oblig proprietarul sa isi refaca peretii, eventual sa chem o firma specializata sa masoare volumul de zgomot sa vada ca ceva e in neregula).
Am apelat si la o firma specializata de izolare fonica dar nu vor sa dea garantie pentru lucrarea facuta, in sensul ca sa le platesc suma de 3500 euro cat au evaluat izolarea fonica a apartamentului , dar ei sa imi garanteze ca nu ii mai aud pe vecini, deci nu este o solutie.
Va multumesc!