avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1918 soluții astăzi
Forum Activitate s_robert

Activitate s_robert

Buna
In Sept 2018 am cumpărat un apartament unde conform contractului propietarul avea termen sa se mute pana in Noiembrie. Conform unei înțelegeri scrie (whatsapp) am fost de acord sa accept sa mai rămână pana in Decembrie.

Toate buna și frumoase pana când am vrut sa trec gazul pe mine. Fostul propietar avea o restanta din Octombrie ce acuma sa adunat la 700ron.

Din cauza neplății nu pot trece gazul pe numele meu și propietarul tot zice ca plătit și chiar dacă ii zic ca nu figurează ca plătit.
Am primit scrisoarea de Averizarea ca va fi debranșat apartamentul acuma in toiul iernii.
Nu pot risca Debranșarea așa ca va trebui sa plătesc eu.
Ce baza legală am sa ma judec cu ei sa îmi pot recupera banii?

Mulțumesc
Răspuns la discuția Preaviz
La cine ma pot adresa pentru a rezolva cu problema asta?

ITM?

merci
Răspuns la discuția Preaviz
Multumesc.

Mi s-a zis ca 30 de zile este preavizul meu deoarece atata este trecut prin contract care face refire la Art 81.

Sa inteleg ca nu ii adevarat? Si ca prin cele 30 de zile de preaviz se abuzeaza drepturile mele?
Răspuns la discuția Preaviz
Da, mi-am dat demisia.
Răspuns la discuția Preaviz
Preavizul l-am facut eu de buna voie deoarece schimb locul de munca, nu am fost concediat.
Răspuns la discuția Preaviz
Aici este vorba despre 30 de zile lucratoare.
Răspuns la discuția Preaviz
Multumesc, doar contractul de munca il am unde sunt trecute 30 de zile de preaviz.
Discuție Preaviz
Salutare,

Am nevoie de ajutor.
Sunt angajat la o firma ca si Inginer, nu am subalterni, si ma aflu in perioada de preaviz.

Problema este ca perioada de praviz conform contractului de munca este de 30 zile, dar din Art81 in aliniatul 4 se specifica

Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Este posibil sa fie 30 de zile preavizul ?

Multumesc