avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate tefanitaa

Activitate tefanitaa

Am inteles, dar sa spunem, daca eu nu as fi avut CIM suspendat in 2013 si nu as fi luat in 2013 nici o zi de CO, la sfarsitul anului, angajatorul imi platea si inregistra 12 salarii, iar in ianuarie 2014 dupa ce imi dadeam demisia, ei erau obligati sa imi plateasca si acele zile de CO din 2013
Am inteles ceea ce ati vrut sa spuneti, dar in cazul de fata:
-eu mi-am dat demisia in 2014, (dupa ce am fost repus pe functia anterioara suspendarii), iar ei au obligatia sa imi plateasca CO neefectuat pana in momentul demisiei, corect?
-din cauza suspendarii eu nu am beneficiat de concediu pe 2013, din care eu puteam sa nu imi iau nici o zi de CO (daca nu aveam CIM suspendat) , automat ei avand obligatia ca in 2014, dupa demisie sa imi plateasca zilele de CO de pe 2013 (ei mentionand faptul ca daca as fi fost efectiv prezent la munca si nu mi-as fi luat nici o zi de concediu, atunci mi-ar fi platit aceste zile), corect?

Conform codului Muncii, art 52, alin 2 pe care mi-am formulat cererea, in cazul in care se constata nevinovatia paratului, trebuie sa se plateasca toate drepturile de care angajatul nu a beneficiat pe perioada suspendarii contracului. Acum, cum gandesc eu, printre drepturile mele de care nu am beneficiat au fost atat cele 12 luni de salariu, cat si cele 21 zile de CO. Cum am spus, nu este o situatie clasica in care intr-un an salariatul ar beneficia de 11 luni salariu si 1 luna CO(cum motiveaza angajatorul), este vorba de drepturile de care eu am fost lipsit si nu am beneficiat pe perioada suspendarii contractului, iar in actele angajatorului nu au fost trecute si zilele de CO neefectuat, a fost trecut doar ca salariu.

Cum spunem si anterior, eu as fi avut posibilitatea ca in 2013 sa nu imi iau nici o zi de concediu, astfel angajatorul platindu-mi 12 luni salariu, iar in momentul in care am demisionat, angajatorul ar fi fost obligat sa imi plateasca cele 21 de zile de CO pe care eu nu le-am efectuat. Nu a tinut de persoana mea ca nu am putut sa beneficiez de cele 21 de zile de CO la care aveam dreptul
Acelasi lucru le-am spus si eu ca trebuie sa imi plateasca si cele 21 de zile de CO de care eu as fi beneficiat in 2013 (pe care as fi putut sa mi-l iau sau nu), dar ei mi-au spus ca nu este ok pentru ca pentru 2013 ei mi-au platit deja 12 luni salariu si nu au cum sa imi plateasca si cele 21 de zile pentru ca ar insemna sa imi plateasca 13 salarii cum ar veni, lucru ce mi se pare anormal, pentru ca zilele de concediu reprezinta un drept de care eu ar fi trebuit sa beneficiez daca nu aveam contractul suspendat
Am uitat sa specific faptul ca eu mi-am dat demisia dupa repunerea in functie si de aceea le-am solicitat compensarea in bani a CO.
Angajatorul mi-a spus ca daca as fi fost efectiv la munca si din varii motive nu as fi putut sa imi iau zilele de concediu, atunci mi-ar fi platit si 12 luni salariu si cele 21 zile de concediu.
Tocmai de aceea spuneam, ca nu a fost vina mea ca nu am putut sa fiu efectiv prezent, ci vina le apartine in totalitate lor, alegand sa formuleze acea plangere penala,desi stiau ca este nefondata.
Eu as fi putut foarte bine, daca nu imi suspendau contractul de munca, sa nu imi iau nici o zi de concediu in 2013 din diverse motive si in momentul in care plecam sa imi plateasca acele zile de concediu.
Stiu ca acum nu mai ai voie sa intrii in anul urmator cu mai multe zile de CO neefectuate din anul anterior, dar situatia pe care am expus-o nu este o situatie clasica ci este o situatie mai speciala.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie, daca se poate
In 2012 mi-a fost suspendat de angajator contractul de munca pentru ca au formulat impotriva mea plangere penala.In acest an s-a decis NUP iar angajatorul m-a repus in functia anterioara suspendarii contractului.
Ulterior deciziei, le-am solicitat sa imi plateasca toate drepturile conform art 52 alin 2 din Codul muncii. Printre acestea le-am solicitat plata salariului, compensarea in bani a bonurilor de masa si compensarea in bani a concediului de odihna de care trebuia sa beneficiez pe perioada suspendarii contractului.
Ei au dat partial curs solicitarilor mele, platindu-mi salariul si bonurile de masa, dar nu au vrut sa imi plateasca CO de care ar fi trebuit sa beneficiez pe perioada suspendarii, motivand ca, spre exemplu, pentru anul 2013 ei mi-au platit salariul (12 luni) si daca mi-ar fi platit si CO (21 zile|) ar fi insemnat sa imi plateasca 13 salarii.
Acum problema mea este urmatoarea: mi s-ar parea normal sa imi plateasca si zilele de concediu pentru ca eu nu am beneficiat de aceste zile din cauza lor, pentru ca ei au formulat acea plangere penala. In codul muncii (art 52, alin 2) este stipulat faptul ca trebuie sa mi se plateasca toate drepturile de care eu nu am beneficiat, printre aceste drepturi fiind si concediul de odihna.
De asemenea am facut o adresa la ITM prin care i-am intrebat acelasi lucru, insa raspunsul lor a fost evaziv, comunicandu-mi faptul ca daca am neclaritati, sa ma adresez instantelor de judecata. Acest raspuns m-a frapat, deoarece ITM este autoritatea competenta care ar fi trebuit sa imi dea un raspuns clar la aceasta solicitare.
Intrebarea mea este daca trebuiau sa imi plateasca aceste zile de CO.
Va multumesc,