avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1944 soluții astăzi
Forum Activitate maxxted

Activitate maxxted

Răspuns la discuția Indemnizatie/fonduri europene
mentionez faptul ca nu pot suspenda activitatea intreprinderii individuale,deoarece ar trebui sa inapoiez intreaga suma de 40 000 E care mi a fost alocata.insa,daca pot beneficia de concediu pt ingrijirea copilului cu handicap pana la 3 ani, pot sta in aceasta perioada cu copilul fara a beneficia de vreun leu din partea statului?sau am dreptul totusi la vreo alocatie,un venit?si daca renunt la indemnizatie pana implineste copilul varsta de trei ani,mi se va pastra locul de munca?am acest drept?multumesc
Buna ziua.In noiembrie 2012 am nascut un baietel,beneficiind de indemnizatie pentru cresterea copilului.In luna aprilie 2013 am infiintat o intrprindere individuala pentru accesarea de fonduri europene,fonduri de altfel obtinute in urma intocmirii proiectului.am aflat atunci ca mi se suspenda indemnizatia,intrucat aveam o alta sursa de venit.Am inceput serviciul din luna mai 2013 pana in prezent.mentionez faptul ca baietelul meu are anumite afectiuni care il pot incadra in categoria copiilor cu handicap,afectiuni care s-au amplificat in ultima perioada.intrebarea mea este daca pot intra din nou in concediu crestere copil cu handicap pana la varsta de trei ani,beneficiind de indemnizatie in acest sens in conditiile in care urmeaza sa se vireze si a doua transa din proiectul fonduri europene?