avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Activitate mm08

Activitate mm08

Discuție somer
Buna seara,

Daca un somer isi gaseste un loc de munca mai primeste vreo indemnizatie sau vreun stimulent?

multumesc!
M-am adresat unui executor judecatoresc, dar nu are ce sa execute pentru ca si-a trecut tot ce are pe numele altor persoane, iar in contractul de munca si-a trecut salariul minim pe economie. Are propria firma.
Am facut plangere pentru abandon familial si am primit raspuns de la procuror ca in lipsa unei Hotarari Judecatoresti nu pot beneficia de Art 305.

Deci, cum se rezolva aceasta situatie?
In urma divortului de comun acord incheiat la Notariat parintele care nu locuieste cu copilul si-a luat angajamentul ca va plati lunar o pensie alimentara, dar nu si-a respectat niciodata obligatia, Cum se rezolva aceasta situatie pentru trecut si viitor?
Intrucat nu exista decat o Conventie de incredintarea minorului, parintele nu poate fi actionat in judecata pentru abandon familial asa cum beneficiaza cei care au o Hotarara Judecatoresca. Ce e de facut pentru ca si acest copil are aceleasi drepturi ca si cei ai caror parinti divorteaza in Instanta?
Multumesc!