avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1254 soluții astăzi
Forum Activitate c-tin1976

Activitate c-tin1976

Suntem ?ara unde se guvernează doar cu OUG. Întreg sistemul legislativ este un labirint fără ie?ire (este o nemul?umire personală ). Speran?e prea multe nu mi-am făcut, deorece în situa?ia mea sunt zeci poate mii de oameni, dar am dorit un sfat de la speciali?ti înainte de a mă adresa conducerii A.N.P, dar acum cred ca o astfel de ini?iativă era sortită e?ecului din start.
Vă mul?umesc pentru sprijinul acordat ?i am să vă recomand ?i altor persoane care nu au avut curajul de a vă scrie. Sunte?i minuna?i.
Mulțumesc foarte mult de ajutor, am înțeles, poate se mai schimbă ceva în anul 2015, 2016......
Bine am înțeles faptul că nu este o discriminare, dar acum după aplicarea legii 284/2010 cei care au studii superioare conform articolul 13, aliniatul 2. din prezenta lege și citez :
”În cadrul fiecărei funcţii, salariile de bază se diferenţiază pe grade în cazul studiilor superioare şi studiilor superioare de scurtă durată şi pe trepte profesionale în cazul studiilor medii, respectiv pe grade profesionale în cazul funcţionarilor publici, astfel încât să se asigure posibilitatea diferenţierii salariilor de bază individuale în raport cu nivelul pregătirii profesionale a fiecărei persoane şi cu experienţa acesteia în muncă. De regulă, se utilizează 2 sau 3 grade şi, respectiv, 2 sau 3 trepte profesionale.” nu au parte de nici un beneficiu salarial ?
Bună ziua, vă contactez deoarece am o nelămurire în privinţa acordării sporului de 25%( sporul de studii superioare). Lucrez în sistemul Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor de 15 ani, în anul 2012 am finalizat studiile de licenţă ( cursuri la zi) în cadrul Universităţii Vasile Alecsandri din Bacău ( profilul psihologie). După finalizarea studiilor, angajatorul trebuia să plătească un spor de 25% reprezentănd sporul de studii superioare, dar conform legii 330 ( Legea unică de salarizare) am înţeles că nu mai pot beneficia de acest spor.
Ulterior am aflat că pentru unitățile de stat legea în vigoare este 284/2010, iar odată cu intrarea ei în vigoare legea 330/2009 a fost abrogată, dar se pare că nici după această nouă lege nu s-a schimbat nimic în privința acordării sporului de studii superioare sau măcar diferenţierea pe grade în cadrul aceleaşi funcții conform legii 284/2010, articolul 13, aliniatul 2.
Colegii care au finalizat studiile pînă la intrare în vigoare a legii 330 și sub incidența legii 284/2010 beneficiază în continuare de acest spor de studii superiore.
Consider acest lucru ca fiind o discriminare. Dacă mă puteţi ajuta din punct de vedere consultativ, eu sunt deschis sugestiilor.
Vă mulţumesc.