avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate AlexGM

Activitate AlexGM

Răspuns la discuția Prescriere 3 ani sau 10 ani ?
Probabil se referea ca trebuia cerut impreuna cu contestatia la executarrea silita si suspendarea executarii astfel incat sa nu se mai faca poprire pe cont. Am discutat cu avocata mea si mi-a spus ca nu a cerut deocamdata suspendare intrucat trebuia sa platesc o taxa de timbru mare de peste 1000 de euro. Banii opriti in cazul castigarii contestatiei se vor cere la castigarea procesului.
Răspuns la discuția Prescriere 3 ani sau 10 ani ?
Am depus deja contestatia. Trebuia sa cer si suspendare executare intrucat mi-a facut oprire pe cont ? Sau pot cere si pe parcurs intoarcerea sumelor retinute pana la judecarea cazului ?
Răspuns la discuția Prescriere 3 ani sau 10 ani ?
Cautand pe net trag urmatoarea concluzie: chiar daca intimata invoca prevederile art. 705 din Codul civil adoptat prin legea nr. 287/2009 si cere ca termenul de prescriptie este de 10 ani considerand ca un contract de ipoteca este un titlu emis în materia drepturilor reale. In cazul meu nu este aplicabil pentru ca eu am incheiat acel contract de credit cu ipoteca imobiliara in 2008 cand erau aplicabile dispozitiile vechiului cod civil care nu stipula astfel de termene de prescriptie de 10 ani.
Cred ca trebuie sa stau linistit.
Răspuns la discuția Prescriere 3 ani sau 10 ani ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Chiar acum am angajat un avocat si probabil maine va depune contestatia. Am fost nevoit sa merg la executor intrucat nu primisem prin posta plicul cu actele de executare si vroiam sa le cer executorului. Am aflat de executare doar prin faptul ca banca m-a instiintat ca s-a infiintat o poprire. Pana la primul termen de judecata o sa stau intr-o fireasca stare de tensiune. Am platit 3 ani rate (circa 450-500 euro/lunar), au vandut imobilul mult sub pretul pietei, iar acum (alta firma de recuperare care se pare nu stie de prima executare cu scoaterea la licitatie) cu dobanzi si penalizari cerute, datoria ceruta este de circa 75 % din creditul initial. Surprinzator !
Răspuns la discuția Prescriere 3 ani sau 10 ani ?
Daca imobilul ipotecat a fost scos la licitatie si vandut acum 11 ani, putea ipoteca pe acel imobil sa mai supravietuiasca inca 10 ani dupa vinderea acelui imobil ? Nu prea vad logica.
Răspuns la discuția Prescriere 3 ani sau 10 ani ?
Pana la instanta are cineva vreo opinie ?
Am avut un credit imobiliar cu ipoteca pe acel apartament. Nu am mai putut plati acel credit si banca a declarat creditul scadent anticipat si a vandut creanta la o firma de recuperare. Firma respectiva a vandut imobilul la licitatie, dar din pacate a mai ramas o suma de recuperat. Intrucat nu am avut alte proprietati si nici venit, nu s-a mai putut recupera nimic. In acest timp nu au existat alte actiuni care sa intrerupa prescriptia. Acum la peste 10 ani distanta am primit din partea unui BEJ o oprire pe cont. Am discutat cu executorul si i-am adus la cunostiinta ca aceea datorie e prescrisa. Mi-a spus ca am avut ipoteca pe acel apartament si prescrierea e de 10 ani.
Are dreptate sau vrea sa ma sperie sa nu fac contestatie la executare ?
Azi am primit o notificare de la banca ca s-a infiintat poprire asupra contului. Am fost la biroul executorului ce a solicitat respectiva poprire si mi-a a dus la cunostiinta ca am o datorie la o societate de recuperari. Am consultat pe portalul instantelor si nu-mi aparea vreo incuvintare a vreunei executari silite. Am avut un credit imobiliar facut in 2008, iar in 2012 creditul a fost declarat scadent si am fost executat silit prin vinderea imobilului ce facea obiectul acelui credit. Din 2012 pana in 2024 nu s-a mai solicitat nicio plata, nu s-a mai platit nimic, nu s-a mai cerut nicio incuviintare a vreunei executari. Mai mult decat atat in 2015 am solicitat bancii daca mai am vreo datorie la ei, iar la biroul de credit nu figuram cu vreo datorie.
Deci in ultimii 12 ani nu am avut nicio actiune care sa intrerupa prescriptia, pana azi cand a sosit aceasta notificare de la executor. In notificare observ ca firma care a solicitat executarea este cu totul alta decat cea care m-a excutat in urma cu 12 ani. In notificare se spune ca nu am raspuns la cererea lor de stingerea litigiului, desi eu nu am primit niciodata vreo hartie sau vreun telefon din partea lor, avand acelasi domiciliu in ultimii 10 ani. In actele primite de la executor au atasat contractul de credit imobiliar din 2008, dar nu au specificat nimic ca au vandut imobilul in 2012 si au recuperat circa 85% din datorie. Nici executorul nu stia ca am mai fost executat si recuperat cea mai mare parte din datorie. Precizez ca datoria ceruta acum este aproape egala cu datoria de dinainte vanzarii imobilului. Intrebari:
1. Ce e de facut, pot face contestatie de prescriere ptr faptul ca au trecut 12 ani ? Eu nu mai detin actele care sa ateste ca acel credit a fost declarant scadent in 2012 si imobilul a fost scos si vandut la licitatie.
2. In inchierea sedintei din camera de consiliu a judecatoriei care a incuviintat executarea silita scrie ca e fara cale de atac si e pusa la dispozitia partilor prin intermediul grefei. Desi eu nu am primit nimic de la judecatorie. Mai pot face eu contestatie ?
3. Incheierea respectiva nu e semnata de presedinte si grefier si nu e stampilata de judecatorie. Are doar o parafa a biroului executor cu “conform cu originalul”. E lovita de nulitate ?
4. Daca dosarul de la justitie are forma xxx/xxx/2023, am gasit pe portal un alt dosar cu acelasi nr la care se adauga /a1 si in care se specifica ca o doamna grefiera se abtine.
Multumesc ptr raspunsuri.
Aceeasi situatie o am si eu.
Mi s-a deschis un dosar de cercetare penala in care sunt suspect la incalcarea art. 206 privind amenintarea. Anul trecut in primavara, m-am deplasat la un teren pe care l-am mostenit, unde mi s-a spus ca vecinul de alaturi impreuna cu cativa muncitori au intrat pe terenul respectiv pentru a darama gardul despartitor dintre cele 2 proprietati. Ajuns la fata locului am constatat ca intr-adevar aceia se aflau pe terenul meu si daramau gardul respectiv. Am cerut explicatii si i-am rugat sa amane activitatea pentru o alta zi in care sa fiu si eu prezent. Nu numai ca au refuzat, dar proprietarul a devenit agresiv verbal. Vazand ca nu exista intelegere, le-am impus sa paraseasca proprietatea mea si sa treaca dincolo de hotar, altfel voi recurge la forta. Mentionez ca in cele din urma s-au conformat si nu a existat niciun fel de agresiune fizica. Am trasat cu ajutorul unei sfoare prinse intre 3 tarusi si am facut fotografii, rugandu-i sa pastreze acel reper, altfel voi merge la instanta, dupa care am parasit zona, fiind in timpul serviciului, eu nelocuind acolo. Acum la aproximativ un an, sunt chemat la politie si aud ca mi s-a facut plangere penala pentru amenintare cu moartea. Am dat declaratie si am explicat cu amanunte exact ce s-a intamplat si am negat ca ar fi existat o amenintare cu moartea. La finalul declaratiei am fost intrebat daca sunt de acord sa prestez munca in folosul comunitatii. Am refuzat, spunand ca nu este necesar sa se ajunga acolo, intrucat sunt nevinovat. Intre timp am aflat ca muncitorii au depus marturie (mincinoasa) ca as fi amenintat. Politistul care mi-a luat declaratia nu mi-a spus ca au fost audiati si ca exista martori. Am revenit la politie si mi-a recunoscut ca au fost audiati ca martori cei care lucrau la gard. Eu nu am martori si singura mea proba sunt acele fotografii care se vede ca pe proprietatea mea pe o latura de circa 1 metru pe langa gardul despartitor, iarba era calcata si existau urme de materiale de constructii si semne ca pe acolo s-a lucrat. Pe restul proprietatii, iarba era deranjata. Politistul mi-a mai spus ca dosarul sigur ajunge in instanta si sunt sanse foarte mari sa fiu condamnat in baza declaratiilor martorilor. Intrebarea mea este ca desi ma consider nevinovat, pot fi condamnat la privare de libertate ptr ca am declarat ca nu sunt de caord cu munca in folosul comunitatii ? Fiind date cele scrise mai sus, in afara fotografiilor, cum pot sa pledez pentru nevinovatie ?