avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate alina-maz

Activitate alina-maz

Răspuns la discuția Amenda neprezentare CI
Situatie ipotetica : eu aleg sa nu inchei polita RCA intrucat urmeaza sa NU folosesc autoturismul o perioada de... ma duc la masina sa imi iau ochelarii de soare, sunt abordata de politie la margine de drum... pentru ce sa-mi solicite polita RCA? Cum am ajuns cu masina acolo? E treaba mea, am venit cu ea pe platforma...

"Asigurarea RCA este o asigurare prin care tertii prejudiciati in urma unui accident auto, produs din vina conducatorului auto asigurat, primesc despagubiri pentru daunele materiale si/sau decesul ori vatamarile corporale suferite."

Revin la autoturismul meu care era in stationare si inchei.

Aleg sa nu contest amenda pentru stationare neregulamentara deoarece pana la urma stationam neregulamentar... repet, sunt dispusa sa imi asum asta. Circumstante atentuante sunt si le-ati remarcat de la inceput, dar e deja obositor pentru mine, avand in vedere ca nu sunt genul "procesoman". Am imagini cu restul masinilor parcate la fel, cu indicatorul de "oprirea interzisa" acoperit de niscaiva comercianti de lese si curele, unde se vede clar ca nu e amplasat la inaltimea legala...

Inteleg ca toti avem zile proaste, inclusiv cei in uniforma, dar o astfel de atitudine nu ar trebui sa fie acceptata de nimeni. Din pacate era genul semi-zeu vazandu-se cu epoletii pe umeri.

Asta e, data viitoare nu mai merg la targuieli de gaini si cocosi :)

O seara frumoasa,
Alina
Răspuns la discuția Amenda neprezentare CI
Se pare ca incurcati un pic borcanele.

I-am aratat polita RCA, dar i-am atras atentia ca nu are de ce sa mi-o ceara din moment ce masina e in stationare. Cred ca puteti ajunge la o concluzie logica ca asa stau lucrurile. Daca nu, ma lansez in beletristica si va aduc cateva exemple care sustin ceea ce zic eu.

Repet, este vorba de doua PV distincte, unul cf. L61, iar altul pentru stationare neregulamentara. Voi plati amenda pentru stationare neregulamentara, desi marcajele rutiere in zona respectiva sunt puse gresit. Am zis eu ca ma voi prezenta in Instanta spunand "Asa au facut toti" ? Nici gand de asa ceva, am scris clar ca imi asum asta. Ca deja ati creat un intreg film VAV de pledoaria mea, e altceva...

Referitor la plangerea de la Parchet... protejat de lege sau nu, nici un om in uniforma nu ar trebui sa aibe o astfel de atitudine fata de cetateni. Unii au epoleti pe umeri pentru a ne proteja nu pentru a ma aborda pe mine la margine de drum cu oarece ocheade pentru ca mai apoi sa ma amendeze in mod abuziv.

Toate cele bune,
Alina

Răspuns la discuția Amenda neprezentare CI
cyan a scris:

CATALINUXP a scris:

Aşteptăm cu nerăbdare veşti despre soluţionarea acestui caz !


Da, asteptam cu nerabdare vesti! Sa ne relateze si ce sanctiuni contine procesul verbal trimis prin posta.

Din moment ce a refuzat prezentarea asigurarii RCA agentul trebuia sa ii aplice sanctiunea conform codului rutier si luarea masurilor in consecinta, retinerea certificatului de inmatriculare si a placutelor cu numerele de inmatriculare.

Nu este nevoie de mult creier ca sa obtii permisul de conducere, mai multa nevoie de el este cand conduci si cand "stationezi".

@CATALINUXP, aveti permis de conducere? Asa considerati ca trebuie respectata legea?

Parerea mea este ca dupa nickname detineti cel mult un permis de conducere SQL.

Nu inteleg de ce m-ati aplaudat ptr unul din mesaje iar ulterior sa fiti sarcastic? :(



Multumesc pentru etichetari!!

V-ati blocat la partea aia cu RCA-ul, nu? Sustin in continuare cele relatate mai sus, va rog treceti peste.

In alta ordine de idei, PV pentru stationarea neregulamentara este intocmit gresit, adresa este incorecta... bla bla, nu ma complic, o platesc si gata. In schimb, PV intocmit confortm L61 figureaza o amenda de 500 lei si scrie "refuzul de a se legitima"... in timp ce era cu permisul meu de conducere si talonul masinii in mana. Pentru acesta voi depune maine contestatie la Judecatoria Oltenita.

Plangerea la Parchet impotriva "Agentului" am trimis-o de vineri.

Cam asta e... mi se pare nedrept sa platesc amenda aia de parcare neregulamentara avand in vedere ca era un targ saptamanal si toate masinile erau parcate acolo, dar pe asta pot sa mi-o asum intr-o oarecare masura...

Cu multumiri,
Alina

Răspuns la discuția Amenda neprezentare CI
Ironie, ironie... carcoteli de Luni dupa-amiaza...

Imi spuneti ca Rutiera are dreptul de a ma cauta de toate documentele atata timp cat masina NU e in circultie, ci in stationare?

Repet, Agentul nu a vazut pe nimeni la volan, am fost luati la intrebari la margine de drum, cand am deschis portbagajul pentru a pune ceva acolo. Nu am fost oprita de Rutiera ci abordata. Prin urmare, nu avea de ce sa-mi fie solicitata polita RCA.

Depasind subiectul de mai sus, voi contesta cele doua procese verbale si voi trimite o plangere prin scrisoare recomandata la Parchetul de pe langa Judecatoria Oltenita referitoare la abuzurile Agentului.

Va multumesc pentru ajutor!
Alina
Răspuns la discuția Amenda neprezentare CI
Buna ziua, multumesc pentru promtitudine!

Nu se pune problema ca eu nu sa ii fi aratat vre-un document. Masina are toate actele la zi, iar acestea i-au fost prezentate agentului, doar ca nu avea de ce sa ceara asigurararea masinii atata timp cat masina nu era in circulatie, ci dupa cum a constatat, in stationare.

La sectie nu m-a invitat el, ci eu, ca urmare a jignirilor adresate si a atitudinii necorespunzatoare. Acolo am vorbit cu un comisar, care a fost si el de fata la discutia initiala, care il tot ruga pe agent sa lase tonul mai jos, sa-si schimbe atitudinea si sa renunte la aroganta`i specifica.

Acum sa vad ce vine prin Posta. O sa le ridic si le voi contesta, lucrurile nu pot ramane astfel.

Multumiri,
Alina



Răspuns la discuția Amenda neprezentare CI
Multumesc tuturor pentru opinii!

Agentul "principal" care m-a amendat a fost inca de la inceput destul de incisiv in exprimare.

Eu eram cu tatal meu acolo, iar cand agentul mi-a spus "Domnisoara sunteti surda?", tata a luat foc, a mers si a chemat pe cineva de la sectia de politie, iar agentul cu pricina a recunoscut in fata celor de la sectie ca a vorbit astfel. Tata poate fi si el considerat martor, nu?

Referitor la documentele solicitate in mod nejustificat... a cerut RCA-ul masinii, desi aceasta era in stationare, i-am spus ca nu are dreptul, deoarece banuiam ca are probleme in a cunoaste legislatia. L-am verificat pe om, din pacate e genul manelo-tzarambete (imi cer scuze, nu sunt o persoana care judeca in general) care face uniforma de ras.

Avand in vedere ca eu am refuzat sa semnez orice document, ca sa le pot contesta trebuie sa le ridic cand vin prin scrisoare recomandata, nu?

Aveti idee daca pot trimite plangerea la IPJ Calarasi tot prin posta?

Cu multumiri,
Alina
Buna ziua,

In cursul zilei de astazi, am fost la un targ in Calarasi, unde am parcat laolalta cu muuulte alte masini, pe partea dreapta a drumului, la vre-o 20m mai in spate de semnul "Stationarea interzisa". Nu am lipsit mai mult de 5 minute de la masina si cand m-am intors am fost acostata de un agent de la rutiera sa ii arat documentele. M-am conformat, am scos permisul, dar nu aveam buletinul. A gasit de cuviinta sa-mi intocmeasca un Proces verbal de contraventie cf. Legii 61/1991, Art. 2, pct.31. Ulterior, mi-a mai intocmit un PV de circulatie, probabil pentru parcare neregulamentara. La un moment dat, am fost jignita de catre agent si spiritele s-au incins, ulterior ajungand cu totii la sectie. La sectie... ca la sectie. Desi initial am vrut sa depun o plangere pentru abuz in serviciu si jignire, am renuntat la gandul ca mai mult ma duc drumurile Bucuresti - Calarasi. Acum totusi, nu sunt deloc multumita de cum au evoluat lucrurile si vreau cateva pareri inainte de a demara vre-o procedura...

-E normal sa fiu amendata cf. L61/1991, art.2, pct. 31 ("31) refuzul unei persoane de a da relaţii pentru stabilirea identităţii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul poliţiei, la cererea ori la invitaţia justificată a organelor de urmărire penală sau de menţinere a ordinii publice, aflate în exercitarea atribuţiilor de serviciu" ) desi eu prezentat agentului Permisul de conducere? Nu a fost vorba de rea-vointa sau refuz din moment ce i-am prezentat un alt document valabil, nu?

- Am sorti de izbanda daca ma aventurez cu plangerea impotriva agentului? Mentionez ca situatia a degenerat in momentul in care mi-a solicitat documente pe care nu avea dreptul sa le solicite si mi-a spus ca sunt surda cand l-am rugat inca o data sa se prezinte...

-Daca contest amenda de circulatie (probabil parcare neregulamentara) cu poze in care se vede clar ca semnalizarea este defectuoasa si neconforma, am sanse de reusita?

Cu multumiri,
Alina