avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 955 soluții astăzi
Forum Activitate Mirela36

Activitate Mirela36

Răspuns la discuția Decaderea din drepturi
Am uitat sa subliniez mai sus ca domiciliul stabil al minorului este in Germania.Ma ajuta asta intr-un proces de suplinire a consimtamantului ?
Buna ziua ! In urma cu doi ani am divortat de fostul sot. Avem un minor in varsta de 11 ani care mi-a fost incredintat prin sentinta judecatoareasca.Locuim in Germania unde de fapt si lucrez legal si unde detinem si locuinta. Minorul face scoala aici inca de acum doi ani.La momentul plecarii cu minorul din tara aveam acceptul scris al fostului sot sa parasim tara impreuna cu minorul , accept care ulterior a expirat.Acum ma aflu in situatia in care minorul are dreptul legal sa locuiasca aici in Germania dar daca se intoarce in tara nu va mai putea parasi tara fara acordul fostului sot.Iar acesta sub nici o forma nu vrea sa isi dea consimtamantul. Si credeti-ma ca nu din cauza ca si-ar iubi fiul pentru-ca in peste doi ani nu i-a platit niciodata pensia alimentara desi stie unde locuim , are numarul nostru de telefon si are si adresa de mess a minorului.Ba mai mult i-a sustras si alocatia de stat din banca.Vreau sa va intreb : tinand cont ca fostul sot nu a pastrat sub nici o forma contactul cu minorul si ca nu i-a platit niciodata pensia alimentara poate fi decazut din drepturi ? Ce ar trebui sa fac in continuare ? Va multumesc .