avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Activitate Daniela Simion

Activitate Daniela Simion

Răspuns la discuția Batran aruncat de copii
Exista candva in codul familiei obligatia de intretinere. Chiar si a copilului fata de parinte. Conditia era ca acesta din urma sa fie intr-adevar intr-o stare de nevoie. Consultati un avocat. Sper sa se aplice si in noul cod civil.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
DahliaNoir a scris:

Eu am participat si acum 2 ani la concurs si mi-a parut totul ok ca organizare..chiar daca am picat. :) Am sesizat faptul ca supraveghetorii nu au fost suficient de vigilenti.Atat. Am iesit din sala la 12,30 (printre primii) si am constat ca pe hol supraveghetorii stateau adunati la barfa.Am intrat la baie si nu m-a intrebat nimeni ce e cu mine. As fi putut tot atat de bine sa ma intorc in sala si nu m-ar fi observat nimeni. Ce ati fi vrut sa fac? Sa ma duc la ei sa le cer socoteala de ce nu mi-au dat atentie si nu m-au insotit la buda ca asa ar fi fost corect? Am sesizat faptul ca supraveghetorii de sala au stat cu nasul in telefon..si nu s-au plimbat suficient printre banci.Consider ca au fost delasatori, nepasatori..si cine chiar ar fi fost setat sa faca manevre..ar fi putut. Nu stiu daca s-au facut..eu zic doar ca ar fi fost posibil. Pe de alta parte, povestea cu m-as duce la stiri ..as face zarva.. e o mare prostie.Am vazut grave erori de procedura in instante si , in ciuda faptului ca le-am contestat pe cai legale, nu am castigat.Fac parte deja din sistemul juridic.E un sistem pe care in mare parte pot spune ca-l cunosc.E un sistem in care uneori castig desi nu am dreptate si uneori pierd desi am dreptate.Justitia e infaptuita de oameni si oamenii sunt imperfecti. Linistea si sanatatea mea mentala sunt mult mai importante decat rafuielile cu sistemul sau un anume individ. As putea sa sper ca cu alta ocazie o sa fie organizarea ok (asa cum mie mi s-a dovedit acum2 ani ca se poate) si o sa fiu si eu suficient de pregatita.Acum imi zic ca nu mai vreau sa incerc dar o sa ma decid la timpul potrivit. Pana atunci viata merge mai departe indiferent de rezultat.


Draga mea,
1- Asta cu stirile era o exagerare, evident ca nu as fi facut pe nebuna! Dar nu as fi tacut! Si nu pentru ca vreau locul asta cu tot sufletul, ci pentru ca am invatat pana m-am imbolnavit, 3 luni am trait numai cu nasul in carti, nu am stiut nimic decat invatat. Si ca mine sunt multi. Daca tac asta presupune ca ma complac. Lucrurile se pot rezolva simplu, doar ca noi nu luam atitudine.
2- Din sala daca ieseai si doreai sa te intorci te insotea unul dintre supraveghetori obligatoriu. Deci faptul ca nu te-a tras nimeni de maneca se deducea ca tu nu te mai intorci.
3- Eu nu cred ca intru dar nu ma oftic! Nu arunc pisica pe organizarea concursului, pe supraveghetori, pe subiecte, nici macar pe mine nu ma invinuiesc. A fost o experienta pe care cu siguranta o voi repeta.
4-mie mi-a inghetat inima cand o colega m-a intrebat daca un enunt este adevbarat sau fals , iar supraveghetoarea s-a uitat la noi.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
ioanasamoil a scris:

Buna, tuturor!
Am tot citit ce postati voi aici de la concurs incoace si m-ati cam pus pe ganduri.
Eu as vrea sa incerc anul viitor la SNG, dar stau acum si ma intreb daca acest concurs chiar merita efortul.
Mi-e greu sa concep ca s-a putut intampla asa ceva in sala de examen, eu am participat de 2 ori la concursul de admitere in magistratura direct pe post si ne-au pus sa ne scoatem pana si ceasurile de la mana, nu mai zic de telefoanele mobile.
Daca e adevarat ce se spune ca s-a intamplat, atunci de ce nu s-au facut sesizari ? De ce nu a luat nimeni atitudine? sau e doar o incercare de intimidare, de genul "fratilor, nu va mai strofocati, ca nu merita!" ?
Sincer, am mari indoieli ca ar fi real ce s-a spus !


Draga mea,
Nu stiu ce povesti se aud,nu stiu cum o fi fost in alte sali, dar la mine a fost strictete maxima.Pe banca nici macar cu apa noastra nu ne-a lasat.
Mi-e greu sa cred ca daca esti bine pregatit nu intri.
plus ca am mai spus-o:CINE A VAZUT CA S-A COPIAT SI NU A LUAT ATITUDINE MERITA SA NU INTRE!!! Am vazut si eu la examenele pe care le-am dat oameni copiind, dar putin imi pasa, caci nu-mi luau locul. Dar in aceasta situatie cred ca ma duceam si la stiri si nu la modul nesimtit, ci elegant.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
geanina n a scris:

Punctul 2 civil, redati...am scris doar care sunt adevarate si care sunt false...pierd un punct aiurea. Voi le-ati redat?

In sala la noi s-au cerut lamuriri, intrucat parea ca nimeni nu-l intelege. A venit comisa si ne-a spus decat: ”cititi cu atentie cerintele!”
Eu una m-am pierdut pentru ca nu am inteles cerintele.
La 4 de exemplu nu intelegeam daca trebuie sa imi iasa 7 enunturi sau doar cateva.
Una peste alta am vazut doamne care erau la a 3-a incercare. :)
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
scythe123 a scris:

de curiozitate am verificat pe google maps,aprox cat mi-ar lua sa ajung cu autobuzul, deci de la statia de pe calea vitoriei pana la statia dimitrie cantemir sunt aprox 5 km (dpa calcule google maps), si imi zice ca ar dura 41 de minute cu atobuzul:O si 7 minute cu masina, si 50 de min pe jos, deci daca faci pasi mai mari intrec autobuzul :))


Dragule nu stiu ce calcule ti-a dat tie netul, ce te sfatuiesc e sa nu te iei dupa el daca vrei sa ajungi la examen! In primul rand ca de la Victoriei nu ai autobuz direct pana la facultate, de mers pe jos nici nu intra in calcul. Eu v-am sfatuit sa veniti cu metroul pentru ca inca de cum veti iesi de la metrou, veti vedea cladirea facultatii Dimitrie Cantemir, in incinta careia se afla si titulescu.
P.s: Va sfatuiesc asa pentru ca am locuit in Bucuresti si pentru ca 4 ani am facut drumul asta spre facultate. Deci stiu despre ce vorbesc.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Dragilor va sfatuirsc sa mergeti cu metroul. Asta pentru ca nu veti avea emotii ca veti sta la semafoare sau sa va fie teama de taximetristi care v-ar putea plimba prin tot Bucurestiul. Plus ca de la metrou aveti 2 minute de mers pe jos pana la facultate.(daca mergeti repede chiar pana in banca).
Bafta!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014


Sper din tot sufletul sa avem si rezultate pe masura efortului si sacrificiilor noastre.
Eu pentru ziua de astazi mi-am rezervat o bere cu lamaie fara alcool asa... sa simt si eu ca e 1 mai :P
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Voi cum va simtiti , dragi frati de suferinta, cand mirositi gratarele vecinului, ascultati muzica acestuia, iar voi stati si invatati?
Colac peste pupaza cand deschizi facebook-ul vezi ca toata lumea e la mare, padure, gratare :))
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Maryella a scris:

Buna tuturor, eu vreau sa repet astazi putin penalul, organizarea de maine :) dar, iarasi m-am uitat pe grupul de pe fb unde deja isi pun intrebari de recapitulare la care eu ma uit ca.... Deja am impresia ca multe persoane de pe grup vor intra cu 10 #-o iar noi "oamenii de rand" nu vom mai avea loc...
Eu zic ca e important sa avem macar cate 1 zi de materie pentru o mica recapitulare, sa ne asezam putin materia in minte, sper sa reusim.
PS: ma bucur ca exista acest forum si ca sunt persoane care inteleg stresul acestui examen, care dau sfaturi sau incurajeaza. Multumesc ca existati :flowersblue:


Nu cred ca e cazul sa ne panicam. Pe facebook sunt oameni buni , dar sunt si unii laudarosi. Plus ca subiectele propuse de ei au un anumit grad de dificultate. Subiectele la Sng sunt accesibile, nu au capcane. De aceea eu cred ca trebuie sa fi calmi, daca am citit materia cu atentie le vom rezolva cu bine.
Va doresc sa aveti doua saptamani luminate, pline de intelepciune!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
romarta123 a scris:

eu stiam ca pe perioada de scolarizare salariul este de 950 lei, iar dupa ce termini timp de 6 luni esti debutant.... poate am inteles eu gresit. cred ca dupa ce termini sng salariul va fii ceva mai mare.


Cu 9 mil jumate ramai in mana. Brut sunt 12 mil si ceva.