avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate RoxanaZ2012

Activitate RoxanaZ2012

Răspuns la discuția Onorariu de succes
multumesc frumos pentru raspuns; incerc sa aflu cat mai multe pareri, pentru ca se pare ca s-au hotarat sa mearga in instanta
Răspuns la discuția Onorariu de succes
multumesc frumos pentru raspuns
Buna ziua, in urma cu doi ani am fost implicata intr-un accident rutier in urma caruia a existat o victima, vina fiind a mea in totalitate. Pentru ca nu am avut posibilitati financiare s-a ajuns la proces (la aproape un an de la accident), in urma caruia s-au cerut doar daune morale in valoare de 50 000 eur, mentionandu-se ca nu se cer alte despagubiri de la mine si nu exista alte pretentii, deoarece am platit aproape in totalitate spitalizarea si cheltuielile ulterioare. Victima a primit suma ceruta, la aproximativ 8 luni de la data exprimarii hotararii definitive, respectiv in luna octombrie. La inceputul lunii martie am fost chemata la un proces de mediere pentru a nu fi data in judecata de catre victima, solicitandu-se ca eu sa platesc onorariul de succes al avocatului, in valoare de aproximativ 20000 eur, ca dovada fiindu-mi prezentata o factura emisa de catre avocat precum si un extras de cont din luna octombrie prin care avocatul a virat in contul victimei suma de aproximativ 30000 eur, retinand diferenta (banii de la firma de asigurari au fost virati catre avocat si nu catre victima). Va rog frumos sa imi spuneti daca pot fi chemata in instanta pentru recuperarea onorariului de succes in primul rand si pentru aceasta suma, care este enorma si pe care oricum daca o aveam le-o ofeream inainte de proces pentru a se evita aceasta situatiePe langa aceasta procesul a fost "curat" ca sa spun asa, mi-am recunoscut vina din start, nu au fost necesare activitati atat de costisitoare din partea avocatului.