avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate puscariu1andreea

Activitate puscariu1andreea

Multumesc mult inca o data de raspuns!
Dar totusi, mai am o intrebare, daca nu sunt insistenta si daca binevoiti sa-mi raspundeti. Cunostinta mea si-a depus dosarul cand a primit diploma, pe la terminarea lunii iulie, avand calitate de somer din 31 iulie, deci nu a fost somera exact din 1 iunie , (1iunie fiind urmatoarea zi dupa terminarea cursurilor de zi la liceu) , si totusi i s-a acordat indemnizatia de crestere a copilului si o primeste deja din noiembrie. Sa fi gresit cei care au acordat indemnizatia de crestere a copilului? Sau eu nu inteleg, explicati-mi va rog!
Va multumesc mult pentru raspuns !
Va multumesc mult pentru raspuns. Da asa este cum ati spus dvs. la pct. 2 : eleva la zi, dar stiti ca inscrierile la somaj se fac doar prin iulie cand sunt gata diplomele de clasa a 12-a, sa fi fost si inainte de asta in somaj indemnizat de la stat, inainte sa-si fi depus diploma acolo?. S-au mai intamplat cazuri in care cei de la CCC au gresit acordand indemnizatii ? Si decizia primita spune ca beneficiaza, nu cred ca cei de acolo gresesc in asemenea cazuri.
Buna ziua. Am o cunostinta care a nascut anul trecut in august pe la jumatate. Ea a terminat scoala, liceul in data de 31 mai. Pe urma s-a inscris la somaj, deoarece inainte nu stia ca va beneficia de indemnizatia de crestere a copilului, deoarece pana ea trebuia sa nasca treceau mai mult de 60 de zile de la terminarea cursurilor de zi, iar cand a mers sa intrebe daca benefizia de indemnizatie i s-a spus ca nu pentru treceau cam 75 de zile de la terminarea cursurilor. Mentionez ca are si bacalaureatul. Cand a mers sa-si depuna dosarul i s-a spus ca beneficiaza de indemnizatie, ceea ce i s-a parut ciudat, a si primit decizie dupa o luna. Acum curiozitatea ei este ca nu cumva au gresit cei care i-au acordat indemnizatia de crestere a copilului si pe urma va trebui sa restituie banii? Multumesc mult .