avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 140 soluții astăzi
Forum Activitate adry_de_gennaro

Activitate adry_de_gennaro

Multumescu frumos de informatie.

Schimbarea denumirilor functiilor din fosta echipa in care am fost presupune si modificari ale fisei postului. Fostii mei colegi au fost trecuti pe functiile noi si au acum o perioada de proba de 3 luni.

Urmeaza sa discut luni si cu colegii din HR in vederea gasirii de solutii.
Buna,

Am urmatoarea situatie si as vrea sa aflu cateva detalii:
- sunt angajat al unei companii multinationale din oct 2013
- am contract de munca pe per nedeterminata
- in mai 2013, in urma unui interviu mi-am schimbat pozitia cu o functie noua, intr-un alt departament
- functia aceasta este pe o perioada determinata de 1 ani - am semnat act aditional la contract de munca (inlocuiesc un alt angajat care la randul lui inlocuieste alt angajat aflat in concediu de maternitate)
- maternitatea se intoarce iar departamentul in care sunt in prezent nu poate mari nr de posturi din aceasta echipa ca sa ma pastreze si pe mine
- in departamentul din care am plecat in mai 2013, s-au facut o serie de reorganizari - denumirile functiilor au fost schimbate cu unele noi, iar functia pe care eram eu acum 1 an nu mai exista sub numele respectiv.

In prezent am aplicat pe o alta pozitie in cadrul unui alt departament. (tot determinata si aceasta).
Care sunt variantele legale pe care compania trebuie sa mi le puna la dispozitie in aceasta situatie? pe ce post ma intorc?
Compania ma poate concedia pe motiv de restructurare?

Multumesc,
Adriana