avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1755 soluții astăzi
Forum Activitate pitulaki

Activitate pitulaki

Singura dovada impotriva mea este declaratia unui martor... Politia are dreptul sa imi retina permisul in baza unor declaratii fara nici un fel de probe?
Ca sa fiu chemat la audieri am inteles ca trebuie sa mi se emita o citatie, iar mie nu mi s-a emis nici un fel de citatie...
Cred ca urmeaza sa mi se deschida dosar penal. Nu am fost sanctionat contraventional, nu am fost oprit de politie, dupa aproximativ 20 de minute m-am trezit cu politia la poarta.
Urmeaza sa ma duc la audieri...
Ce se va intampla cu permisul meu? ce trebuie sa fac mai departe?
Buna ziua, as dori cateva sfatrui in legatura cu ce ar trebui sa declar in urmatoarea situatie.
Un vecin mi-a facut plangere la politie ca am condus un auto neinmatriculat pe drumurile publice si a chemat ca martor un alt vecin care a declarat acelasi lucru.
Eu detin acel auto neinmatriculat, politia a venit si a constatat ca masina era parcata in curte, dar eu am declarat verbal ca am condus o alta masina care este inmatriculata cu toate actele ok. Acum politisti mi-au spus ca o sa fiu chemat la audieri si as dori cateva sfaturi cu ce are trebui sa spun cand o sa fiu audiat??? precizez ca mi s-a retinut permisul de conducere si am fost pus sa suflu in alcooltest rezultatul fiind 0.00, am si eu martor pe tatal meu care era cu mine in masina si sustine ca eram cu o masina inmatriculata. Ce ar trebui sa fac?