avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate arabolu

Activitate arabolu

Salut! Te rog frumos, spune-mi cum s-a rezolvat situatia? Sunt cam 99% in aceeasi situatie! Multumesc frumos!
Răspuns la discuția POPRIRE SALARIALA
Nu nu sunt mai multe popriri! eSTE SINGURA POPRIRE DAR BANCA SPUNE CA ASA I S-A CERUT DE CETRE EXECUTOR! ANGAJATORUL LA FEL SPUNE! ASTFEL PENTRU UN SINGUR DEBIT SE PUN 2 POPRIRI DIN PARTEA ACELUIASI EXECUTOR!
REFORMULEZ INTREBAREA CINE ESTE VINOVAT?
Buna ziua. M-a fost adus la cunostinta ca in urma cererii unui creditor, un executor judecatoresc a pus poprire pe salariu,situatie pe care o accept ca fiind perfect legala. Problema este urmatoarea: Executorul judecatoresc a trimis instiintarea catre angajator acesta din urma respectand intocmai cerintele si anume oprirea 1/3 din drepturile salariale urmand ca diferenta de 2/3 sa imi fie virata in cont pentru a putea beneficia de banii respectivi. Numai ca executorul judecatoresc a trimis aceasta instiintare si catre alte institutii. Am mers la banca sa retrag restul de 2/3 din drepturile salariale si acolo mi-a fost adus la cunostinta ca trebuie sa imi opreasca 1/3 din suma virata in cont!! drept urmare s-a oprit 1/3 de catre angajator si suplimentar 1/3 de catre banca din cei 2/3 virati in cont! Intrebare: 1-Cine este vinovat de aceasta situatie. 2-Daca se poate trage la raspundere *vinovatul* Va multumesc anticipat!
am inteles. va multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua.Ma poate ajuta si pe mine cineva co i informatie?
-sotia a facut un credit inainte de casatorie pentru a plati avansul pentru un autovehicol.din motive financiare masina a fost restituita lesing-ului.neavand nici un venit bineinteles ca datoria catre RBS a fost cesionata de catre CREDIT EXPRES!
Intrebarea mea este urmatoarea:-se poate pune poprire pe salariul meu(sotul datornicei)avand in vedere ca ,creditul este dinaintea casatoriei? nu am fost girant la acest credit!
va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.