Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poate o anumita firma de recuperare credite sa puna ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poate o anumita firma de recuperare credite sa puna poprire pe venitul sotului/ sotiei?

Buna ziua.Ma poate ajuta si pe mine cineva co i informatie?
-sotia a facut un credit inainte de casatorie pentru a plati avansul pentru un autovehicol.din motive financiare masina a fost restituita lesing-ului.neavand nici un venit bineinteles ca datoria catre RBS a fost cesionata de catre CREDIT EXPRES!
Intrebarea mea este urmatoarea:-se poate pune poprire pe salariul meu(sotul datornicei)avand in vedere ca ,creditul este dinaintea casatoriei? nu am fost girant la acest credit!
va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.
Nu, datoria e proprie a sotiei. Daca aveti bunuri in comun, creditorul poate cere partajul bunurilor pt a executa silit cota sotiei dvs
am inteles. va multumesc frumos pentru raspuns!