avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort rapid, minor, pensie alimentara, partaj rate - ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort rapid, minor, pensie alimentara, partaj rate - Noul cod civil

Buna ziua,

As dori sa stiu care este cea mai rapida metoda de a divorta rapid, in urmatoarele conditii:

- suntem casatoriti de 3 ani, avem un copil minor in varsta de 2 ani si 10 luni
- copilul va ramane sa locuiasca cu mama
- nu avem bunuri de partajat, insa sotul a luat mai multe credite in nume propriu la care este restant - se poate ajunge la un partaj al ratelor?

In plus:
- Pb. nr. 1 - se poate amana momentan solicitarea pensiei alimentare pentru o data ulterioara in conditiile in care sotul are, in prezent, foarte multe datorii - rate restante la banci?
- Pb. nr. 2 - in conditiile in care la unul dintre credite - de nevoi personale - sotul este restant cu 2 rate, in stadiul de a i se pune poprire pe salariu, iar sotia este co-garant, sotia poate ajunge in situatia de a i se pune poprire pe salariu?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:02, 20 Iunie 2013
la notar prin intelegere amiabila asupra tuturor aspectelor. Pensia alimentara nu se poate amana, trebuie trecuta pe hartie chiar daca nu o va achita efectiv. Pt restul intrebarilor raspunsul este da, sotia poate ajunge in calitate de coplatitor la plata restantelor creditului sotului.
dar poate primiti si alte pareri mai pertinente.
numai bine.
multumesc pentru raspuns.

as avea nevoie de cat mai multe detalii, pe cat posibil.

orice informatie este binevenita, intrucat este o situatie din ce in ce mai presanta.
asteptati sa raspunda si alti useri ca sa aflati si alte puncte de vedere.
iar ca prim pas incercati sa va puneti de acord cu sotul in toate privintele.



Buna seara!
Daca divortul este de comun acord si ati stabilit toate aspectele privitoare la copil (unde va locui, exercitarea in comun a drepturilor parintesti, etc)), numele de familie pastrat sau nu de dvs. in urma divortului, puteti inainta cererea la starea civila, la mediator sau notar, in functie de optiunea dvs.
Privitor la creditele contractate de sot: pentru acele credite la care dvs. sunteti co-platitor sau garant (ati semnat contractele de credit) sunteti buna de plata daca sotul nu achita ratele scadente. Atat timp cat ratele sunt platite la zi, dvs. nu veti avea probleme. Insa din ceea ce relatati, deja sunt restante. In concluzie, fiti pregatita sa primititi notificari din partea bancii. Poprire pe salariul dvs. se pune doar in cazul in care nu achitati din proprie initiativa restantele respective. Parerea mea, mai bine achitati ratele luna de luna, decat sa fie declarat creditul scadent anticipat (integral) dupa 90 de zile de intarziere si sa se inceapa procedura de executare silita.
Pentru creditele la care sotul este titular si dvs nu aveti calitatea de garant sau co-platitor nu aveti de ce sa va faceti griji. Acelea sunt strict in responsabilitatea sotului.
Fiind credite negarantate, nu intra in discutie ,,un partaj al ratelor,, cum ii spuneti dvs.
Ar mai fi o solutie, inlocuirea co-debitorului sau garantului (adica dvs) cu o alta persoana, dar care sa se incadreze in conditiile bancii privind creditarea si sa fie acceptat de banca, bineinteles.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Iunie 2013
gi-jane2, moderator
Nu puteti divorta la starea civila avand un copil minor, iar daca semnati un acord la mediator, acel acord trebuie depus in instanta apoi.
Puteti face partaj si pt datoriile comune.
Pentru creditele la care nu sunteti parte in contract, nu va ingrijorati ca nu veti plati pt ele.
Pt creditul unde sunteti girant, puteti avea o intelegere cu sotul dvs sa platiti si dvs jumatate din rata, iar dansul sa plateasca firesc pensie pt ca nu are legatura creditul cu copilul si dreptul sau la intretinere.


Alte discuții în legătură

Credit neachitat simina_1968 simina_1968 Buna , am un credit pentru nevoi personale la care sotul meu e co-debitor si din care ne-am cumparat o masina. O perioada de timp am achitat ratele din chiria ... (vezi toată discuția)
Credit restant roxana_b roxana_b Buna ziua, Acum 3 ani, cand inca eram casatorita, am facut un credit pt nevoi personale, fara garantii si fara giranti, pe numele meu, iar fostul sot a ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara + credit ipotecar IuliaEftimie IuliaEftimie Divortata in 2009 cu un minor in intretinere. Pensie alimentara platita pana in 2010. Nu exista partaj. Am credit ipotecar pe apartament, platit la zi, ... (vezi toată discuția)