Forum Discuţii juridice Executare silită Se pot executa bunurile comune in urma neplatii unor ...
Discuție deschisă în Executare silită

Se pot executa bunurile comune in urma neplatii unor rate de catre un sot?

Am si eu o problema care ma nelinisteste si cred ca aicea o sa gasesc un raspuns competent
Sotia are restante la o descoperire de card de vreo 3400, cardul de salariu fiind expirat iar ultima plata a facut-o in urma cu vreo 2 ani cand nu eram casatoriti.
A primit recent telefoane si o instintare de la o firma de recuperari ca o sa fie executata silit si o sa-i fie vandute bunurile, acuma intrebarea mea este: pot sa fie executate bunurile comune cumparate in timpul casniciei pt restanta ei sau doar bunurile pe care le-a avut inainte de casatorie care practic sunt putine
Datoria e proprie a sotiei si pt acea datorie raspunde cu bunurile proprii , iar daca creditorul nu se indestuleaza din valorificarea acestor bunuri , va cere partajul bunurilor comune pt a executa silit cota sotiei. Avand in vedere suma, poate se limiteaza la o poprire pe salariul sotiei.
E mai avantajos pt ambele parti sa ajungeti la o intelegere cu fima de recuperare si sa platiti ( sotia) datoria in rate
Va multumesc de raspuns, sper sa nu ajungem la asa ceva iar proprire nu are pe ce-i pune ca nu lucreaza acuma