avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1239 soluții astăzi
Forum Activitate cristian444

Activitate cristian444

Va multumesc mult pt. raspunsul promt. Astazi a ajuns plicul de la parchet cu hotararea pt cazul meu cu numere expirate. Am deschis plicul si am gasit 2 foi. Pe una din ele scrie ordonanta renuntare la urmarire penala cu constatare si dispunere iar pe cea de-a doua scrie referat cu propunere de renuntare la urmarirea penala, constatare si propunere. La propunere scrie:
" Renuntarea la urmarire penala in cauza avand ca obiect infractiunea de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul neinmatriculat, fapta prev. si ped. de art. 334 al. 1 din C.penal, intrucat nu exista interes public in urmarirea penala.

DATE SUPLIMENTARE
-stabilesc cheltuieli judiciare in valoare de 35 lei. "

ok. acum am alte intrebari daca sunteti amabil sa-mi raspundeti....

Eu sunt scos de sub urmarire penala, s-a terminat tot tam-tamul, si doar atat trebuie sa platesc, 35 lei cheltuieli judiciare, fara amenda ? mentionez ca nu scrie nicaieri de amenda pe foile ce le-am primit.

Daca nu scrie nimic de permisul de conducere inseamna ca nu va fi suspendat pe nicio perioada ?

Dupa ce platesc 35 lei cheltuielei judiciare, trebuie sa iau chitanta si foile ce le-am primit acasa, sa merg la politie, si-mi pot ridica permisul de conducere ?
Buna ziua. In data de 29 noiembrie 2013 mi-a fost retinut permisul de conducere pt conducerea unei masini avand numere rosii de RO expirate. A fost intocmita toata procedura, tot tacamul, etc....Din noiembrie 2013 pana in prezent am beneficiat de prelungire dovada de conducere. Ieri am fost la parchet sa-mi iau prelungire de dovada si ofiterul de servici de la parchet mi-a spus ca dosarul meu este solutionat de pe 5 martie 2014, in consecinta nu mai am dreptul la prelungire, mi-a spus sa astept acasa solutinarea cazului sau rezolutia, nu mai stiu cum s-a pronuntat. Astazi suntem in 25 martie. Intrebarea mea este cat timp dureaza primirea solutionarii acasa din momentul in care s-a solutionat cazul ? Unde m-as putea interesa sa vad care e rezultatul dosarului ? Dupa solutionare unde se afla dosarul meu ? Multumesc anticipat