avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate alexu33

Activitate alexu33

Lucrez in IT ca microintreprindere si prestez servicii it. (nu consultanta)
Pentru facturi catre firme din UE ce nu au cod ROI (vies) mai trebuie depusa declaratia 390 ?

Multam!
Am fost inregistrat in ROI si mi s-a dat un CIF pentru intracomunitare (RO....) pe care il gasesc in baza de date VIES. Daca sunt microintreprindere ce alta treba sa mai am eu cu TVAul, nu inteleg ce ma intrebati.

Treaba sta asa :

1 eu am primit niste bani de la el de pe un site de freelancing.com
2 ce ii trec pe factura astfel ca la impozitare sa raman cu 3% impozit plata nu cu mai mult.

Nenea n-are cod vies de TVA, este doar persoana juridica in tara lui.
Va salut!
Prestez servicii IT la diverse persoane fizice si juridice din UE. Eu sunt microintreprindere dar am cod ROI (RO....) si deci sunt inregistrat IN SCOPURI de TVA. Daca clientul nu este persoana inscrisa si ea IN (ROI-VIES-nu are cod de tva) ce scriu pe factura pentru ca n-as dori sa-i platesc eu TVAul lui . Mai mult, daca este persoana fizica ce trec pe factura? Iarasi n-as dori sa-i platesc eu TVAul. Sunt la inceput si veniturile nu sunt asa mari , deci as dori o solutie.



Am inteles! In cazul in care nu mai stiu ce coduri am trecut pe declaratia model 2 (atunci cand am inregistrat firma) exista vreo posibilitate (fara sa cer un certificat constatator) de a afla ce coduri CAEN sunt autorizate la sediul meu social ? Eventual sa intreb pe doamnele de la ghiseul ONRC?

In afara de declaratia 010 pe care am depus-o si de 100 pe care va trebui s-o depun trimestrial mai trebuie sa anunt ANAF-ul si cu altceva? Spre ex. daca autorizez activitatile la sediul social ce declaratie trebuie depusa la anaf pentru a fi notificati de schimbare? Mentionez ca sunt microintreprindere, fara angajati.

Multumesc!
Buna ziua!

Sunt asociatul unic al unei microintreprinderi pe care am creat-o depunand personal documentele la ONRC. Urmeaza sa efectuez activitati de freelancing (soft) la sediul social. Problema este ca pe certificatul constatator pe care l-am primit scrie doar "Clasa CAEN : Activitati proprii de birou pentru societate". Nu zice nimic de coduri , ele apar doar in Rezolutie.

Asta inseamna ca nu sunt autorizat si astfel trebuie sa merg la ONRC sau la Primarie sa obtin autorizatia pentru CAENurile care apar in Actul constitutiv ?

Din cate imi amintesc parca am completet o foaie tip Model 2 la inregistrare dar nu mai tin minte daca am trecut si codurile CAEN pe ea.

Multumesc!