avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate kazimir2048

Activitate kazimir2048

Răspuns la discuția Pensie comunitara
Multumesc pentru raspuns ,dar tot nu am inteles .Cu siguranta dosarul de pensie il voi depune in Romania la varsta de 58 de ani dar intrebarea era daca tot la aceea data pot sa-mi cer si drepturile din Austria dat fiinca acolo varsta normala de pensionare este la 65 de ani.?
Multumesc mult
Buna ziua .Ma numar printre cei care au lucrat in strainatate in urma cu ceva ani.Va rog sa-mi spuneti daca in Romania am dreptul de a iesi in pensie la varstra de 58 de ani (avand ani de grupa speciala )si am 5 ani lucrati in Austria ,tara in care varstra de pensionare este de 65 de ani ,la varstra de 58 de ani voi avea dreptul de a aplica si in Austria pentru plata drepturilor mele pentru perioada lucrata sau v-a trebui sa astept pana la varstra de 65 de ani ?
Multumesc
Doamne ajuta.Va rog sa ma ajutati si pe mine sa inteleg calculul virstei de pensionare antipata sau partial antipata.Mama nascuta in iunie 1965 are 26 de ani si trei luni lucrati din care 12 sint in grupa 1 ,un an de somaj ,5 ani de pensie de invaliditate din care in 2 ani si jumatate a lucrat cu 4 ore iar 1 an cu 2 ore.
Va rog sa-mi spuneti care este virsta cea mai apropiata de pensionare si penalitatile aferente
Multumesc din suflet
Buna ziua.Am sa va expun problema mea si sper din tot sufletul sa ma puteti ajuta
In urma cu patru ani am avut deschis un PFA cu codul 6201-activitati de executare a softului la comanda si am lucrat cu norma de venit.Am avut suspendata firma pe o perioada de 3 ani din cauze medicale .La reluarea activitatii am ramas pe acelasi cod si am ales aceasi incadrare adica cu norma de venit depunind toate actele necesare la anaf pina in data de 31 ian 2014.Am primit decizia de impunere pentru cas si cass pe trim 1 pe care am si achitato la norma de venit adica 9600 pe an.Neprimind decizia pentru impozit pina la ceasta data am intrebat la finante care e problema si mi s-a spus ca acest cod nu mai exista la norma de venit .Am verificat si se pare ca este asa dar intrebarea mea este ce pot face in acest caz care e solutia cea mai simpla pt a nu fi nevoit sa trec in sistem real si sa conduc contabilitate .
A doua intrebare este daca din cauza problemelor de sanatate am un atestat cu handicap accentuat am vreo reducere la taxele ce se impun PFA-ului.
Multumesc anticipat