avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate natasa13

Activitate natasa13

Răspuns la discuția Balcon sub balcon
Intrbarea mea era daca am nevoie de acordul vecinilor. Cativa din ei nu sunt deacord si nici nu argumenteaza de ce. Nu mi se pare corect atata timp cat ei au balcon, iar eu doresc unul exact ca al lor, nu ma extind si nu abuzez de spatiul din jurul blocului, asa cum fac unii transformand acel spatiu in curte proprie! Am nevoie de acordul celorlalti locatari pentru a obtine autorizatie?
Buna ziua,
locuiesc intr-un bloc cu 4 et., la parter, iar parterul nu este prevazut cu balcon. Daca doresc sa construiesc unul la fel ca cele existente, nici mai lung nici mai lat si exact sub ultimul balcon, am nevoie de acordul vecinilor? Si a doua intrebare: vecina de la et. 1 nu permite accesul in gradina blocului. A imprejmuit spatiul din fata geamurilor sale (si implicit ale mele) cu gard, iar la poarta e lacat. Daca incep constructia balconului, ma vad nevoita sa-i tai lacatul ca sa ajung in fata geamului meu. E ilegal sa procedez asa?
Buna ziua,
locuiesc la parterul unui bloc cu 4 etaje. Geamurile apartamentului meu dau intr-o gradina din spatele blocului, iar vecina care sta deasupra mea a imprejmuit acea gradina cu un gard si a pus lacat la poarta. Aceasta doamna hraneste pisicile, aruncand resturi de mancare pe geam, toate astea se aduna sub geamul meu, miroase foarte urat....Am iesit sa fac curatenie acolo, am sarit gardul, caci nu am cum sa patrund altfel in gradina, dar am fost gonita de aceasta vecina. La fel se intampla si cu gradina din fata. Este pazita de alti vecini si cand copilul meu a calcat acolo, a fost alungat. Practic, cativa locatari au impartit intre ei aceste gradini, transformandu-le in curti proprii si nu permit nimanui sa patrunda acolo. Intrebarea mea este: au dreptul sa-mi interzica accesul pe spatiul verde din jurul blocului, motivand asta cu faptul ca l-au amenajat din banii lor si "'il detin"' de multi ani?