avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1954 soluții astăzi
Forum Activitate Anpeal

Activitate Anpeal

Răspuns la discuția Executare silita pentru rovinieta
Pai asta am aflat, dar am pus doua intrebari, ma asteptam la un raspuns la ele.....
Buna ziua,
Sunt si eu acum in situatia dv, spuneti-mi va rog cum ati solutionat problema? Ati platit onorariul cerut de executor?
Buna ziua,
In 12. 05. 2011 am fost sancţionat contravenţional cu amendă de 250 Ron pentru că nu am avut rovinieta valabila si am achitat in 24 ore 125 Ron (am chitanta de la primarie).
In 28. 03 .2014 am primit o instiintare de la un birou al unui executor judecatoresc, in care sunt instiintat ca trebuie sa platesc 28,00 EUR(contravaloare rovinietei) + 160 Lei(cheltuieli de executare silita).
Cand am platit amenda nu am fost instiintat ca trebuie sa platesc si contravaloarea rovinietei si mi se pare o nedreptate ca dupa 2,5 ani sa vina direct executarea silita, dar trecand peste asta,... inteleg ca trebuie sa dau cei 28 Euro, dar tariful de 160 Lei (cheltuieli aferente procedurii de executare silita) cred ca este foarte mare (chiar jecmanitor) in raport cu veniturile din Romania.
M-a prins si intr-o perioada in care, din motive financiare, de abia imi mai pot trimite copiii la scoala.
Ce pot face sa diminuez tariful de 160 Lei? Pot negocia cu executorul?