avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate gilu1769

Activitate gilu1769

Buna ziua,
Va retin atentia cu urmatoarea speta:
In anul 1983, anul nasterii mele, parintii mei s-au casatorit si au primit repartitie intr-un apartament cu 3 camere, semidecomandat, in cartierul Berceni din capitala. Mentionez ca parintii mei au platit chirie la stat pana in momentul cand au reusit sa cumpere locuinta, dupa anul 1990.
La momentul casatoriei, atat tatal meu, cat si mama mea, aveau cate un copil minor dintr-o casnicie anterioara: tatal meu avea o fiica in varsta de 11 ani, iar mama avea si ea o fata in varsta de 6 ani, ambele surori vitrege fiind in viata si in acest moment.
Prima mea intrebare ar fi: in ce cote s-ar imparti proprietatea mai sus mentionata in cazul decesului ambilor mei parinti ?
A doua intrebare: la decesul tatalui meu in anul 2000 nu a fost incheiata succesiunea. Care ar fi acest cost in prezent ?
Va multumesc anticipat pentru ajutorul dvs.
Buna ziua.

In urma cu 3 ani am contractat un credit ipotecar prin care mi-am achizitionat un apartament in Bucuresti. Pe acest apartament, creditorul bancar a instituit ipoteca de rang I. La acest imprumut sunt singurul debitor.
La acea data mai detineam inca un imobil in Tirgu Mures, situatie care s-a pastrat si acum.
Daca vind imobilul din Tirgu Mures, mai poate acesta face obiectul executarii silite, in caz ca intampin probleme cu creditul pt apartamentul din Bucuresti ? Dupa cat timp de la data transferului de proprietate, banca nu s-ar mai putea indrepta asupra imobilului din Tg Mures, in caz ca nu se acopera datoria din vanzarea la licitatie a apartamentului din Bucuresti ?
Mentionez ca la momentul actual nu sunt restant la imprumutul ipotecar.