avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate mariana63

Activitate mariana63

Discuție Concediere
Buna seara ! Am fost concediat " verbal" in data de 4 iunie. Mi s-a spus ca incepand cu 5 iunie sa nu mai vin la serviciu . S-a intamplat acest lucru deoarece am descoperit ca administratorul firmei imi trecuse copiii in intretinere fara ca eu sa stiu si fara sa fi depus vreodata copii ale certificatelor de nastere si l-am intrebat de unde are aceste documente.
In data de 5 iunie m-am prezentat la sediul firmei sa-mi ridic drepturile salariale , decizia de incetare a contractului de munca si adeverinta de vechime . Nu a binevoit sa-mi plateasca salariul si nici sa-mi elibereze documentele. Mi-a spus sa vin " maine" ...si acest " maine " s-a prelungit pana in data de 13 iunie cand m-am decis sa fac o sesizare la ITM. In data de 23 iunie am primit de la firma o convocare la Comisia de Disciplina. Astazi , in 25 iunie am mers la ITM sa intreb daca este legal ce a facut administratorul firmei la care am lucrat
Mi s-a spus ca ar fi bine sa merg si sa-mi fac o cerere de desfacere a contractului pe cale amiabila . Cum este posibil ? Mentionez ca nici pana acum nu mi s-a incheiat CIM si nici nu au raportat in Revisal ca absentez. Am doi copii mici, salariul neplatit mi-a afectat grav situatia.
V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu o solutie in aceasta problema.