avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Activitate MocanuAdrian

Activitate MocanuAdrian

Răspuns la discuția Plata chiriei de catre firma
Si plata se poate inregistra in contabilitate doar in baza contractului de inchiriere ?
Buna ziua,

Am renegociat recent contractul de munca cu intreprinderea la care lucrez, in urma caruia, datorita faptului ca am venit din alt oras, mi s-a promis plata chiriei, pentru garsoniera/apartamentul in care voi locui, de catre intreprindere. Dar nimeni din conducere nu a stiut sa imi precizeze exact ce acte trebuiesc aduse pentru plata chiriei, mentionandu-mi de contract intre cel care inchiriaza si intreprindere si o dovada a platii lunare cu care sa se inregistreze in contabilitate.
Problema este ca majoritatea persoanelor care inchiriaza sunt persoane fizice. Este posibila incheierea unui contract de inchiriere intre o persoana fizica (proprietarul imobilului dat spre inchiriere) si persoana juridica ? Si daca este posibil ce act ar putea elibera proprietarul imobilului la fiecare incasare a chiriei cu care firma sa se justifice pentru suma platita in contabilitate?
Eventual ce alte modalitati de decontare a chiriei de catre o firma mai sunt posibile.
Multumesc frumos.