avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Activitate Nadiainou

Activitate Nadiainou

Va multumesc din tot sufletul pentru raspunsuri. M-am linistit. Ce se va intampla cu aceasta donatie dupa eventualul deces al parintilor mei? Se transforma in act de proprietate, sau ramane donatie?
Am inteles. Va multumesc mult de tot! Se poate sa-mi spuneti totusi daca aceasta donatie tine loc de act de proprietate? Adica imi poti face o carte de identitate pe aceasta adresa fara prezenta parintilor mei sau un contract la gaze/apa etc? Pot parintii mei sa revoce aceasta donatie?
Buna ziua! Anul trecut am primit (eu si sotul meu)de la parintii mei o casa, pentru moment doar verbal. Anul acesta parintii mei vor sa-mi faca si acte pe aceasta casa, dar mama mea vrea sa fie sigura ca in cazul unui eventual divort aceasta casa nu va face obiectul unui partaj. Ei imi propusesera sa ne faca donatie, insa nu stiu sigur daca aceasta donatie mai este valabila si dupa decesul parintilor mei. Mentionez ca eu mai am un frate si ca parintii mei mai au inca 3 proprietati. As vrea sa stiu care ar fi cea mai buna solutie pentru ca parintii mei sa fie impacati ca nu la va ramane fata pe drumuri :)) si sa fim si noi impacati ca avem un act pe aceasta casa deoarece am inceput deja sa investim sume seriose in amenajari. Multumesc!